Bulut bilişimde çok amaçlı optimizasyon tabanlı dinamik yük dengeleme
Multiobjective optimization based dynamic load balancing in cloud computing
- Tez No: 510052
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bulut bilişim, insanların bulunduğu yerden uzakta bulunan donanım, işletim sistemi, yazılım gibi kaynakları istedikleri zaman internet üzerinden kullanmalalarını sağlamaktadır. Bulut bilişimin vazgeçilmez bir parçası olan sanallaştırma teknolojisi işlemci, bellek, bant genişliği gibi donanımların birden fazla sanal makine arasında paylaştırılarak kullanılmasına imkân sunmaktadır. Sanallaştırma teknolojisi sanal makinelerin fiziksel makineler üzerinde eşzamanlı yürütülmesi esasına dayanmaktadır. M adet sanal makinenin N, M'den küçük olmak üzere N adet fiziksel makineye belirlenen amaca uygun olarak nasıl yerleştirileceği, sanal makinelerin yerleştirilmesinde enerji tüketimi, maliyet yönetimi, kaynak paylaşımı gibi bir veya birkaç amaç esas alınarak fiziksel makineler üzerindeki yükün dengelenmesi hedeflenmektedir. Bu amaçlardan birden fazlasını aynı anda geçekleştirmek için çok amaçlı optimizasyon algoritmaları kullanılabilir. Bu tezde literatürde yaygın kullanımı olan çok amaçlı optimizasyon algoritmalarının sanal makine yerleştirme problemindeki başarımları ele alınmıştır. Hazırlanan benzetim ortamında elde edilen sonuçlar karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cloud computing ensures people to use sources such as hardware, operating system, software wherever they want over internet.Virtualization technology which is an indispensable part of cloud computing gives opportunity to employ resources such as memory, bandwidth, processor among multiple virtual machines. Virtualization technology is based on simultaneous execution of virtual machines on physical machines. Virtualization technology allows placement of M virtual machines to N physical machines, where M>N, by balancing the load on physical machines with respect to one or more goals like energy consumption, cost management, or resource sharing. In order to satisfy more than one goal simultaneously, multiobjective optimization algorithms are shown to be effective solutions in the literature. In this thesis, four well-known multiobjective optimization algorithms are realized to solve virtual machine placement problem under CPU maximization and energy consumption minimization constraints. Extensive simulation results for different performance metrics are comparatively discussed.