Elit bayan voleybolcularda fonksiyonel hareket taraması test skorları ile atletik performans arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigating relationship between functional movement screen scores and athletic performance in elite women volleyball
- Tez No: 510053
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YILMAZ UÇAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmanın amacı elit kadın voleybolcuların FHT test skorları ile atletik performans arasındaki ilişkinin belirlenmesidir. Çalışmaya Vestel Venüs Sultanlar Liginde mücadele eden (yaş = 20,6 ± 5,20, boy = 181,4 ±7,81 cm, kg= 69,1 ± 9,02 voleybol yaşı = 9,9 ± 5,6) olan 24 kadın profesyonel voleybolcu gönüllü olarak katılmıştır. Verilerin istatistik analizi için IBM SPSS 23 Statistics programı kullanılmıştır. Verilerin Normallik varsayımı sağlanmadığından ilişkilerin araştırılmasında Spearman korelasyon katsayısı kullanılmıştır. Mevkilere göre testlerin karşılaştırılmasında Kruskal-Wallis testi uygulanmıştır. Çalışma grubuna FHT testini oluşturan, derin çökme (deep squat), engel adımı (hurdle step), ileri düz çökme (in line lunge), omuz hareketliliği (shoulder mobility), aktif düz bacak kaldırma (active straight leg raise), şınav (trunk stability push up), gövde rotasyon dengesi (rotary stability) uygulanmıştır. Atletik performans parametreleri olarak, 20 metre sürat, t çeviklik testi, flamingo denge y dinamik denge testi, dikey sıçrama, otur uzan esneklik, izokinetik bacak ve omuz kuvvetleri değerlendirilmiştir. Yapılan çalışmanın sonuncunda FHT toplam skor ile atletik performans arasındaki ilişkinin istatistiksel olarak anlamlı olmadığı bulunmuştur (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to investigate the relationship between FHT score and athletic performance. In this study 24 female volunteers (age = 20.6 ± 5.20 years, height = 181.4 ± 7.81 cm, body mass = 69.1 ± 9.02 kg, volleyball age = 9.9 ± 5.60 years) who are professional volleyball players in Vestel Venus Sultans' League participated. Data was analyzed using IBM SPSS Statistics 23 for Windows software. Normality assumption of datum was not supplied so spearman correlation factor was used for investigation of relations. Kruskal-Wallis test was used for different position results. In this population, FHT results were measured. FHT analysis protocol was strictly followed with deep squat, hurdle step, inline lunge, shoulder mobility, active leg raise, trunk stability, and rotary stability parameters. Moreover, athletic performance was measured by 20m sprint, agility t test, flamingo balance test, y balance, vertical jump height, sit and reach flexibility and isokinetic leg and shoulder strenght test. In conclusion, no significant correlations existed between FHT total score and athletic performance (p>0,05).