İtfaiyede kullanılan kişisel koruyucu donanımların iş sağlığı ve güvenliği açısından değerlendirilmesi
The evaluation of personal protective equipment used in firefighting according to occupational health and safety
- Tez No: 510059
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESİN TÜMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Sağlık Eğitimi, Public Health, Health Education
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
İtfaiyecilik, ülkemizde ve dünyada en tehlikeli işlerin yapıldığı mesleklerden biridir. Bu durum, itfaiye teşkilatları ve çalışanlarının iş sağlığı ve güvenliği açısından kendilerini yenilemek, gelişimlere ayak uydurmak ve uygulamak zorunluluğunu beraberinde getirmektedir. İş kazalarının minimum düzeye indirgenmesi için tedbirler alınması; kazaların önlenmesi, çalışanların ve diğer insanların güvenliğinin sağlanması zorunluluktur. İtfaiyecilerin, müdahale ettikleri olaylar gereği tehlikenin kaynağını ortadan kaldırmaları ve emniyetsiz durumlara karşı önlem almaları her zaman mümkün olmadığı için, kişisel koruyucu donanım kullanmaları çok önemlidir. Çünkü çalışma sırasında meydana gelebilecek yanma, elektrik çarpması, kesik, trafik kazası, hastalık bulaşması, vb. durumlara karşı aldıkları en önemli tedbir kişisel koruyucu donanımların kullanılmasıdır. Bu korumanın yanında kullandıkları kişisel koruyucu donanımlar ile rahatlık, sağlamlık, dayanıklılık, ayarlanabilme, kişiselleştirilme vb. özelliklerin çalışma verimini etkilediği göz önünde bulundurulmalıdır. Bu sebeple kullanılacak kişisel koruyucu donanımlarda bu özelliklere dikkat edilmesi gerekmektedir. Yapılan bu çalışma, kişisel koruyucu donanımların koruyucu özelliklerin yanında, kullanım rahatlığı, esneklik, kişiselleştirilebilme vb. özelliklerin itfaiyeciler üzerinde ne kadar etkili olduğunu analiz etmek üzere gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Firefighting is one of the most dangerous jobs in Turkey and all over the World. This situation, forces the fire departments and firefighters to keep up with renovations developments and applications. Taking precaustions, preventing the accidents, ensuring safety for the firefighters and the other people is an obligation to minimize the industrial accidents. Since it is not always possible to remove the danger from the source and taking precautions for unsafe situations, using the personal protective equipments are very important for firefighters. Personel protective equipments are the most important precautions against fire, electric shock, slit, traffic accident, disease etc. can occur on the scene. In addition to this protection, the personal protective equipment they use, comfort, durability, adjustability, personalization and so on. it should be taken into account that the characteristics influence the efficiency of the study. For this reason, it is necessary to pay attention to these features in the personal protective equipment to be used. In addition to the protective features of the personal protective equipment, this work is designed to provide comfort, flexibility, personalization and so on. to analyze how effective the features are on the firefighters.