Yangında ve kurtarma çalışmalarında kullanılan kişisel koruyucu donanımların irdelenmesi
Examination of personal protection equipments in the fire and search and rescue works
- Tez No: 559204
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. REŞİT ERÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İşletme, Industrial and Industrial Engineering, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Güvenliği ve Sağlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
İş sağlığı ve güvenliği kanununun 20.06.2012 tarihinde yürürlüğe girmesi, çalışma hayatına pek çok yenilik katmıştır. Bu alanda oluşan epistemloji ışığında özel sektör ve kamu sektörü çalışmalarına yön vermektedir. Bu sayede hem çalışanların sağlığının korunması hedeflenmekte, hem de yapılan işten maksimum verim sağlanmaya çalışılmaktadır. İş sağlığı ve iş güvenliğinin temel hedefi tehlikeleri kaynağında bertaraf etmek, bertaraf edilemiyorsa şiddetini minimize ederek kabul edilir sevide tutmaktır. Bu hedefe ulaşmanın birinci basamağı yürütülen işe uygun kişisel koruyucu donanımların belirlenmesidir. Örneğin yangın olayında ateşe mukavemet gösterecek nitelikte kişisel koruyucu donanım seçilmesi gerekirken, kurtarma çalışmalarında hareket kabiliyeti yüksek olan kişisel koruyucu donanımlar seçilmelidir. İtfaiye teşkilatından bahsedildiğinde insanların aklına sadece yangın söndürmekle görevli çalışanlar gelse de; günümüzde itfaiyenin müdahale etmediği olağanüstü olay hemen hemen yok gibidir. Temel görevi can kurtarmak olan itfaiyecilerin diğer görevleri; trafik kazalarına müdahale, sel, deprem gibi her türlü doğal afette arama kurtarma ve su taşkınlarında su tahliyesi yapmak, su altı ve su üstü arama kurtarma yapmak, kentsel bina göçüklerinde arama kurtarma yapmak, afetler hakkında halkı bilinçlendirici eğitimler vermek, kimyasal maddelerin oluşturduğu tehlikelerde halkın güvenliğini sağlamak gibi pek çok görevleri vardır. Her yıl dünya genelinde yangınlar ve diğer tabi afetler pek çok cana mal olmaktadır. Olağanüstü olaylara müdahale ederken hayatlarından olan ve uzuv kaybına uğrayan itfaiyeci sayısı azımsanmayacak boyutlardadır. Bu denli tehlikeli bir meslek grubunda kullanılan kişisel koruyucu donanımların, geniş kapsamlı çalışma alanlarında olayların türüne göre tercih edilmesi, göz ardı edilmemesi gereken bir çalışma olmalıdır. Günümüzde kullanılan kişisel koruyucu donanımların, geçmişe oranla nispeten işe uygun olduğu gözlemlense de, yapılan işin doğası gereği pek çok risk faktörü hala mevcuttur. Üstelik 6331 sayılı iş güvenliği yasasında, acil durumlarda ve afetlere müdahale eden personelin olay yerindeki çalışmaları kapsam dışı bırakılmıştır.
Özet (Çeviri)
The law of Occupational Health and Safety which has been operated on 20.06.2012, changedall conditions of work life so innovativly. Private sectors and public sectors of employement keep working in the light of epistemology that has been created by this law. Purposes of this practice are protecting the health of laborsand getting the maximum revenue from the operation. The basic target of Ocupational Health and Safety is eliminating all the threats of labor health and safety, if not possible, minimizing all the resultants of that kind of threats. The most effective way of reaching this target is, using true personal protective equipments due to the type of operation. For example; in the operation of the extinguishing employers need to be equipped with unflamable and heat proof clothes, on the other hand, in a kind of search and resque operation, employers need to be equipped with the clothes that they can give easy movement themselves. General mentality of the community accepts the fire department as a just fire fighters. But the modern duty of fire department is much more larger. Even, almost there is no operation which is out of the interest of fire department. The fundamental duties of fire department are behind of saving people, intervention to the car accidents, search and resque operations in the disasters such as earthquake and flood, discharging waters from the living areas in floods, search and resque operations under water and above water, search and resque operations in the dentand informing the community and the people about natural disasters and taking precautions for the harms of chemical substances also. Every year natural disasters and fires cause very big amount of human deaths and economic losses. Amount of firemen deaths and losses of limbs or organs aren't small at all, during the intervention to the natural or unnatural disasters. That's why choosing right personel protection equipments should be done due to the type of operation carefully also shouldn't be an easy work. Nowadays, the personal protection equipments whis are used now, are actually beter than the older ones. But stil there are so many risk factors about them. Moreover, according to the 6331 numbered regulation of labor safety in the constitution, works of the employers who are stepping in to the emergency situations and disasters were become out of this regulation.