Diyastolik posterior duvar straininin mitral yetmezliğini öngördürmedeki önemi
Preventing mitral regurgitation of diastolic posterior wall strain
  1. Tez No: 510060
  2. Yazar: MÜKREMİN COŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF DÜZENLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Diyastolik posterior duvar straininin mitral yetmezliğini öngördürmedeki önemi. Posterior duvar straininin, mitral yetmezliğinin (MY) şiddeti ile aralarinda ilişki ve posterior duvar straininin mitral yetmezliğinin şiddetini öngördürmedeki değerini göstermek.Olguların yaş, cinsiyet, komorbidite, laboratuvar, kan basınçları ve pulmoner arter basınçları, EF'leri, sol atriyum (LA) ve sol ventrikül (LV) boyutları ve etkilenimleri, E ve A dalga paternleri,septum ve serbest duvar hareketine etki eden faktörlerin strain ile olan ilişkisi incelendi. Çalışmamızda hastaların yaş ortalaması 35,2±7,2 yıl olup, %47,5 erkekti. Kontrol grubunun strain ortalaması % 37,1±6,3 hafif-orta MY'li hastaların strain ortalaması %26,8±8,2 ve ciddi MY'li hastaların strain ortalaması %14,7±4,0 olarak tesbit edildi. Ciddi MY'li hastaların strain oranı, kontrol ve hafif-orta MY'li hastalardan; hafif-orta MY'li grubun strain oranı kontrol grubundn anlamlı olarak düşük saptandı (p0,05). Strain oranının hemoglobin ile pozitif, üre ile negatif yönlü korelasyon gösterdiği saptandı (p0,05). Strain oranının pulmoner arter basıncı ile negatif yönlü, EF ile pozitif yönlü korelasyon verdiği saptandı (p0,05).
Özet (Çeviri)
Preventing mitral regurgitation of diastolic posterior wall strain. To show the relation between the posterior wall strain and the severity of mitral regurgitation and the value of the posterior wall stroma to predict the severity of mitral regurgitation. Factors influencing septum and free wall motion are age, gender, comorbidity, laboratory, blood pressure and pulmonary pressures, EFs, left atrium (LA) and left ventricle (LV) dimensions and effects, E and A wave patterns, relationship has been studied. The mean age of the patients in our study was 35.2 ± 7.2 years and 47.5% were male. The strain average of the control group was 37.1 ± 6.3%, the strain average of patients with mild-to-moderate MR was 26.8 ± 8.2%, and the strain average of patients with severe MR was 14.7 ± 4.0%. The strain rate of patients with severe MR, control and mild-to-moderate MR; the strain rate of the mild-moderate group was significantly lower than the control group (p 0.05). Strain rate was positive with hemoglobin and negative correlation with urea (p 0,05). Strain ratio was negatively correlated with pulmonary artery pressure and positively correlated with EF (p 0,05). Strain ratio was found to be negatively correlated with LA volume, LV systolic diameter, LV diastolic diameter, pulmonary artery diameter and A wave (p 0,05).