Obez adolesanların beslenme ve depresyon durumları arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determining the relationship between nutrition and depression status of obese adolescents
- Tez No: 510063
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA GÜLHAN SAMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Obezite ve depresyon adolesanların sağlığını olumsuz etkileyen ve geniş yaygınlığı olan halk sağlığı sorunlarıdır. Bu çalışma, sağlıklı ve obez adolesanların beslenme durumlarını, antropometrik ölçümlerini ve bazı biyokimyasal bulgularını karşılaştırarak, depresyon ve anksiyete oluşumunda yer alan olası diyetsel faktörler ile depresyon oluşumu arasındaki muhtemel ilişki incelenmek amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya Fatih Üniversitesi Hastanesi Diyet Polikliniğe Mart-Aralık 2013-2014 tarihleri arasında başvuran gönüllü 12-18 yaş grubu 68 adolesan (n=38 obez ve n=30 obez olmayan) katılmıştır. Bireylerin depresyon, anksiyete/kaygı durumu ve yaşam kalitelerinin karşılaştırılması amacıyla ölçekler uygunlanmış (Covaks Depresyon Ölçeği/CDÖ, Durumluk ve Sürekli Kaygı Envanteri /STAI-1, STAI-2), Çocuklar İçin Yaşam Kalitesi Ölçeği/ÇİYKÖ), 24 saatlik besin tüketimi, besin tüketim sıklığı ve bazı antropometrik ölçümleri ile beslenme durumları değerlendirilmiştir. Depresyon semptomları açısından obez ve obez olmayan adolesanlar arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır (p>0,05). Antropometrik ölçümlerle depresyon görülme durumu arasında istatistiksel olarak önemli olmayan doğrusal yönlü bir ilişki bulunmuştur (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Obesity and depression are public health problems that adversely affect the health of adolescents and are widespread. This study was conducted to investigate the possible relationship between the occurrence of depression and possible dietary factors involved in depression and anxiety formation by comparing nutritional status, anthropometric measurements and some biochemical findings of healthy and obese adolescents. A total of 68 adolescents (n=38 obese and n=30 non-obese) participated in the study between the dates of March-December 2013 and the volunteer age group of 12-18 years of the study Fatih University Hospital Diet Polyclinic. (Covaks Depression Scale/CDS, State and Trait Anxiety Inventory / STAI-1, STAI-2), Quality of Life Scale for Children / PEDS), one-day nutritional expenditure, food consumption frequency and some anthropometric measurements and nutritional status were evaluated. When the symptoms of depression were evaluated, there was no significant difference between obese and non-obese adolescents (p>0,05). A statistically significant linear relationship was found between anthropometric measurements and depression (p>0,05).