Karaçomak deresinin fiziko-kimyasal parametrelerinin mevsimsel olarak belirlenmesi
Determination of the seasonal changes of the physico-chemical parameters of Karacomak stream
  1. Tez No: 510115
  2. Yazar: SELÇUK İSPİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SIDKİ ARAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sürdürülebilir Tarım ve Tabii Bitki Kaynakları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Birçok gelişmekte olan ülkelerde, kullanılabilir su kaynakları ve sağlık altyapısındaki iyileştirme nüfus artışı ve şehirleşme ile aynı paralelde ele alınmadığından akarsulardaki kirlilik hızlı büyüyen birçok ilde en önemli su kalite konusudur. Günümüzde akarsu su kalitesinin değerlendirilmesinde birçok farklı fiziksel ve kimyasal parametreler kullanılmaktadır. Bu tezin amacı Kastamonu ilinde yer alan Karaçomak deresinin fizikokimyasal özellikleri ve su kalite sınıflarının mevsimsel olarak belirlenmesidir. Bu amaç doğrultusunda ilk olarak dere üzerinde beş farklı istasyon seçilmiştir. Ardından her bir istasyondan Ekim 2016-Temmuz 2017 tarihleri arasında mevsimsel olarak alınan su örneklerinde sıcaklık, pH, çözünmüş oksijen, amonyum, nitrit, nitrat, fosfat, Kimyasal Oksijen İhtiyacı (KOİ), Biyolojik Oksijen İhtiyacı (BOİ) ve toplam su sertliği gibi su kalite parametreleri ölçülmüştür. Derenin su kalitesi ise Su Kirliliği Kontrol Yönetmeliği'ne göre belirlenmiştir. Çalışma neticesine elde edilen sonuçlar bize bazı fiziksel ve kimyasal parametreler bakımından istasyonlar arasında çok az varyasyonların meydana geldiğini ve derenin yüksek kalitede (kirlenmemiş) suya sahip olduğunu göstermiştir. Sonuç olarak şu an için derenin yoğun bir kirlilik tehdidi altında olmamasına rağmen derenin yer aldığı havza içerisindeki insan faaliyetlerinin su kalitesi üzerine olan etkilerini azaltmak için yakın bir şekilde gözlemlenmesi gerektiği tavsiye edilebilir.
Özet (Çeviri)
Pollution in streams is a major water quality issue in many fast growing cities due to the fact that improvements in available clean water resources and sanitation infrastructure have not kept pace with population growth and urbanization in most developing countries. Today different physical and chemical parameters are used to assess stream water quality. The aim of this thesis is seasonally to detect physicochemical characteristics of Karaçomak stream in Kastamonu province and its water quality classes. For this purpose, firstly, five different stations were chosen on the stream. Water samples were secondly taken from each station and their water quality parameters such as temperature, pH, dissolved oxygen, ammonium, nitrite, nitrate, phosphate, COD, BOD and total water hardness were determined with seasonal periods between October 2016 - July 2017. Water quality classes of the stream were lastly evaluated according to Water Pollution Control Regulation. Results obtained from study showed us that most of physical and chemical water parameters had slight variation among the stations and the stream has a high water quality (unpolluted). In conclusion, it may be recommended that human activities within the catchments should be monitored closely to minimise their polluting impacts on the water quality in spite of the stream is not under intensive pollution treat for now.