Brexit'e giden yol: Avrupa Birliği-Birleşik Krallık ilişkileri
The road to the Brexit: European Union-United Kingdom relations
  1. Tez No: 510126
  2. Yazar: EKREM OK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MOHAMMAD ARAFAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Birleşik Krallık çeşitli sebeplerden dolayı günümüzde AB olarak bilinen örgütün kuruluş sürecine dahil olmamıştır. Fakat daha sonra yine birtakım sebeplerden dolayı politikasını değiştirerek, AB'ye üye olma yolunu tercih etmiştir. İlk iki üyelik denemesinde karşılaşılan Fransız vetosunun ardından üçüncü başvuruda 1973'de üye olan Birleşik Krallık, ironik bir şekilde Birliğe üye olduktan iki yıl sonra (1975) üyeliğin devam edip etmemesi konusunda bir referanduma gitmiştir. Birleşik Krallık'ın AB ile olan ilişkileri günümüze kadar çoğunlukla çatışma atmosferinde yürümüştür. Birleşik Krallık, AB ile olan ilişkileri süresince AB'nin ekonomik anlamda fayda getirecek olan uygulamalarına destek vermiş, egemenlik kısıtlayıcı uygulamalarına ise karşı çıkmıştır bu uygulamaları engellemeye çalışmış, engelleyemediği zaman ise opt-out'lar elde ederek dışarda kalmıştır. Örneğin Euro bölgesi dışında kalmış, Schengen bölgesine dahil olmamıştır. Birçok alanda dışarda olmasına rağmen, David Cameron'un 2015 seçimlerinde tek başına iktidara geldiği takdirde AB üyeliğini referanduma götüreceğine dair verdiği sözle, Brexit süreci başlamıştır ve daha sonra 24 Haziran 2016'da yapılan referandumdan %51,8 ile ayrılma kararı çıkmıştır. Bu çalışmada, öncelikle taraflardan biri olan AB, tarihiyle, kurumlarıyla ve genişleme süreciyle birlikte incelenmiştir. Daha sonra Birleşik Krallık hakkında bazı bilgiler verilerek, Birleşik Krallık AB ilişkileri, Birleşik Krallık'ı referanduma götüren lider David Cameron'un başbakanlığı dönemine (2010) kadar, Birleşik Krallık ekseninde ve çatışma dönemleri baz alınarak incelenmiştir. Brexit kararını, tarihi arka planına hâkim olmadan okumanın eksik ve yanlış olacağı düşüncesidir. David Cameron'un başbakanlık dönemi ise 23 Haziran 2016 referandumuna kadar incelenmiş, referandum öncesinden, referandum döneminden ve kısa şekilde referandum sonrasından bahsedilmiştir. David Cameron'u Referanduma götüren süreçler ve referandum kampanyası dönemini incelemek ise yine Brexit referandumunu anlamamıza fayda sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Because of various reasons, United Kingdom didn't involve in the establishment process of the EU. Afterwards, due to several reasons, United Kingdom changed her opinion into the appeal of the Union. In pursuit of the twice vetos from France respectively in 1961 and 1967, United Kingdom was able to acquire the membership of the EC in 1973. But, ironically, United Kingdom held an in/out referendum, two years after the membership (1975). Until today, European Union's relationship with the United Kingdom has continued in a disagreement atmosphere. United Kingdom has always been an enthusiastic supporter of the lucrative practices of the EU and has always been a vigorous dissent of the sovereign restrictive practices of the EU. The United Kingdom tried to prevent these sovereign restrictive practices and when she couldn't make it, she tried to“opt out”of those practices. For instance, United Kingdom has opt-outs in such areas like Eurozone and Schengen Area. Although the United Kingdom has opt-out in several areas, The Brexit process began with the promise of David Cameron to hold an in/out referendum in case of to take the Office without the support of a coalition partner in 2015. And then, the referendum was held on 24 June 2016 and resulted in a majority of 51,9% in favour of leaving the EU. In this dissertation, EU, one of the parties, was examined with its history, institution and enlargement process. Then, giving some information about the United Kingdom, EU- United Kingdom relations were examined on the basis of conflict periods and in the axis of the United Kingdom, until starting time of the Prime Minister David Cameron's incumbency (2010). Trying to understand the Brexit without having knowledge of historical background of EU-United Kingdom relations would be inadequate and inaccurate. And then, the period after that was examined from the starting time of the Prime Minister David Cameron's incumbency (2016) to Brexit referendum date (2016). In this chapter, periods before the referendum, during the referendum and after the referendum was examined. The reasons for Cameron to hold an in/out referendum and examining the referendum campaign period will make a constructive contribution to the understanding of the Brexit process.