Community radio as a business model: Case of Açık radyo
Bir iş modeli olarak topluluk radyosu: Açık radyo vaka çalışması
- Tez No: 510128
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKAN SAKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Vazgeçilmez iletişim araçlarından birisi olan radyonun en önemli alt türlerindenolan topluluk radyoları, tarih boyunca birçok önemli harekette, kilometre taşı sayılabilecek olayda etkisini ve varlığını göstermiştir. Topluluk radyoları gelecekte de toplumu ilgilendiren her konuyu gündeme getireceğini kanıtlamış sayılabilir. 1900'lerden beri hayatımızda olan ve form değiştirse bile bir şekilde hayatlarımıza dokunmayı başaran radyonun kitle iletişim anlamında yüksek ve kendine has etkisi sürüyor. Bu iddianın en önemli belirliyicilerinden biri ise topluluk radyolarıdır. Türkiye'nin ilk ve tek topluluk radyosu Açık Radyo, 20 yıla yakın süredir, kendi manifestosu, prensipleri ve onlarca başarısıyla yayınlarını sürdürüyor. Ancak, her topluluk radyosunda olduğu gibi Açık Radyo'nun da dijittalleşme çağında karşılaştığı belli zorluklar var. Bunların başlıcası ise sürdürülebilir bir iş modeli belirleyebilmek.“Kainatın tüm seslerine, renklerine ve titreşimlerine açık bir radyo…”olan Açık Radyo, son 24 yılda Türkiye'de değişen sosyoekonomik atmosfere baktığımız zaman aslında omuzlarına çok büyük yükler almış bir mecra. Bu tez ise, Açık Radyo çalışanları ve destekçileriyle yapılan röportajlar ığışında, Açık Radyo'nun ana mottosunda yatan“Alternatif kurumsallaşma”nın derinine inilip, geliştirildiği ve gelecek çalışmalar ve uygulamalar için bir iş modeli olarak sunulduğu bir araştırmadır.
Özet (Çeviri)
Among all the sub-categories of radio, community radios have been the most impactful ones when we look for the historical movements, milestones and future of communications. Radio has been an essential part of our lives since early 1900's and even if it changes forms and infrastructures, it will remain its unique place in our everyday lives. Community radios are the best and unique indicators of that claim. Turkey's one and only community radio Açık Radyo has been on air for almost 20 years with its own principles, broadcasting ethics and numerous successes. However, just like many other community radios in the world, Açık Radyo faces certain challenges during the times of digitalization. The main challenge is to define and maintain a sustainable business model. As a community radio that represents the public by emphasizing that it is“the radio which is open to all the voices, colors and vibes of the cosmos...”Açık Radyo has already taken an enormous burden, especially in a socioeconomic environment of Turkey in the past twenty years. This research project was formed by the interviews of Açık Radyo programmers and contributors, to explore the mentality behind their“alternative institutionalism”and suggest a new business model which can be applicable for many other community radios in future endeavors.