İslamofobi algısı ve müslüman güvensizliği- Almanya ve Polonya örneği
Islamophobia perception and muslim insecurity- the cases of Germany and Poland
- Tez No: 510129
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜRŞAD TURAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
 - Yıl: 2018
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 144
Özet
Radikal İslam'dan beslenen terör saldırılarındaki artış, göç krizi ve buna bağlı olarak Avrupa çapında aşırı sağ siyasi partilere verilen desteğin artması gibi son dönemde yaşanan gelişmeler, İslam'ı Avrupa gündemine bir kez daha tehdit olarak getirmiştir. İslamofobinin Müslümanların zihinlerinde yaygın olarak var olan bir olgu haline gelmesi sonucunu ortaya çıkaran bu gelişmeler, İslam'ı bir tehdit olarak inşa ederken Müslümanlara ve Müslüman gruplara karşı dışlama ve ayrımcılık yaratmaktadır. Avrupalı Müslümanları olumsuz yönde etkileyen gelişmeler olarak gözlemlenen İslamofobi, kendisini Avrupa'da hem bireysel hem de kurumsal düzeyde göstermektedir. İslamofobinin ilk türü bireylerin tutum ve davranışlarında kendisini gösterirken, sonraki tür Avrupa kurum ve kuruluşlarının uygulamalarında ve politikalarında gizli kalmaktadır. Bu bağlamda, bu çalışma Müslüman azınlık gruplarının İslamofobiyi ortaya çıkaran mekanizmaları nasıl algıladıklarını ve bu mekanizmalara referansla toplumsal seviyedeki güvensizliği nasıl inşa ettikleri incelemektedir. Avrupa'da Müslüman güvensizliğinin inşasını inceleyen çalışma ayrıca İslamofobi tarafından ortaya çıkan bu güvensizliğe karşı Müslümanların (sosyal, siyasal, radikal) tepkilerinin gelişiminin de üzerinde durmaktadır.
Özet (Çeviri)
The recent developments such as the increasing number of the terrorist attacks taking its motivation from radical Islam, migration crisis and relatedly growing support for the far-right political parties throughout Europe have brought Islam to the European agenda as a threat once again. These developments, as a result of which Islamophobia became so commonly existing phenomena in thinking of Muslims, produced exclusion and discrimination towards Muslims and Muslim groups by constructing Islam as a threat,. As developments adversely affecting the European Muslims, Islamophobia has manifested itself in Europe at both individual and institutional levels. While the former type of Islamophobia is expressed through individual behaviours and attitudes, the latter is hidden in the practices and policies of European organizations and institutions. In this context, this study examines how Muslim minority groups in Europe comprehend the mechanisms by which Islamophobia is practiced and how they construct insecurities at the societal level with reference to these mechanisms. While analysing the construction of Muslim insecurity in Europe, the study also elaborates on the development of Muslim responses (social, political and radical) towards the insecurity generated by Islamophobia.