Tezer Özlü'nün eserlerinde yabancılaşma
The alienation in Tezer Özlü's works
- Tez No: 510131
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDOĞAN KUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Yabancılaşma kavramı Dünya ve Türk edebiyatında birçok sanatçıyı etkilemiştir. Özellikle 2. Dünya Savaşı sonrası eserlerde daha fazla görülmektedir. 1950`li yıllardan itibaren Türk roman ve öykücülüğünde çeşitli değişiklerle izini sürdüren yabancılaşma, bireyi merkeze alarak onun geçirdiği bunalım, iletişim bozukluğu, toplumsal dışlanışın getirdiği huzursuzluğu işleyişiyle dünya edebiyatında önemli etkileri olmuş bir akımdır. Nitekim bu görüşe ait pek çok fikir ve öneri Türk edebiyatına da bu görüş temsilcilerinin edebi metinleri aracılığıyla girmiştir. Bu sanatçılardan biri olan Tezer Özlü`nün eserlerinde de“Yabancılaşma”kavramının izlerine rastlanmaktadır. Kendi yaşamından yola çıkarak, Tezer Özlü edindiği düşünceler ve yaşantılarının tesiriyle yabancılaşma kavramından etkilenmiştir. Yazarın kendi içsel bunalımları ve bu doğrultudaki edebi çalışmaları eserlerine de etki etmiştir. Toplumsal değerlere karşı çıkış, bireyleşme, yabancılaşma, varoluş, ölüm, intihar, içsel bunalımlar, korku, kaçış gibi tema ve kavramlar yazarın romanlarında bireysel bir bakış açısıyla ele alınmıştır. Anlatıcı tipi olarak büyük oranda Ben anlatıcının kullanılmasıyla otobiyografik özellik taşıyan bu yapıtlar, modernist edebiyatın örneklerinin tanınmasıyla da doğrudan ilgilidir.“Tezer Özlü`nün Eserlerinde Yabancılaşma”adını taşıyan bu çalışmada ilk olarak yazarın hayat hikâyesi ve edebi kişiliği, etkilendiği yazarlar (C.Pavese, İ.Svevo, F.Kafka) üzerinde durulmuş,“Yabancılaşma”edebiyatı hakkında genel bilgiler verilmiş ve ardından Tezer Özlü`nün eserlerinden örneklerle yabancılaşma etkisi tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The theme of“Alienation”has affected many artists in both Turkish and World Literature. It is mostly seen in works written after World War II. Since 1950, following Turkish novels and stories in different variations, alienation, reviewing individual with his depression, pragmatic impairment, discomfort as a result of social exclusion, is a movement that has got important effects on the World Literature. Thus, according this point of view many thoughts and recommendations penetrated Turkish literature by the works of the representatives of this view. The theme of“Alienation”is seen in also Tezer Ozlu's works who is one of these artists. Based on her life, Tezer Ozlu has been affected by the theme of alienation as the result of her opinions and her experience. Writer's own internal depression and her practice about this has also affected her literary works. Being against social values, individuation, alienation, existence, death, suicide, internal depression, fear, escape are the main themes in writer's novels. These autobiographical novels, in which the writer used the first person narrator as a narrator type, are directly related to the modernist Literature examples. In this review named“The alienation in Tezer Ozlu's works”, it has primarily been focused on writer's lifetime and literary personality, the writers by whom she has been affected; general information about“alienation”literature has been given, and following this, the theme of alienation has been identified with the examples from Tezer Ozlu's works.