Sylvıa Plath'in Sırça Fanus'u ile Tezer Özlü'nün Çocukluğun Soğuk Geceleri eserlerinin yabancılaşma teması bağlamında karşılaştırılması
Comparison of Sylvia Plath's The Bell Jar and Tezer Özlü's Çocukluğun Soğuk Geceleri in terms of alienation
  1. Tez No: 942566
  2. Yazar: SELİME POLAT ÇIKAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEKİ EDİS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma, karşılaştırmalı edebiyatın teorik çerçevesi üzerinden yabancılaşma temasını incelemeyi amaçlamaktadır. Yabancılaşma kavramı tarihsel, felsefi ve sosyolojik bir zemin üzerinde ele alınmış; dünya ve Türk edebiyatında temanın ne şekilde işlendiği örneklerle açıklanmıştır. Sylvia Plath ve Tezer Özlü'nün hayatları, edebi kişilikleri ile Sırça Fanus ve Çocukluğun Soğuk Geceleri adlı otobiyografik eserleri üzerinden yapılan karşılaştırmalı çözümleme, iki farklı kültürel bağlamda benzer temaların nasıl işlendiğine ışık tutmuştur. Çalışmamızdaki her iki kadın karakterin intihar, bunaltı, delilik, korku ve kaçış temalarıyla derinleşen yabancılaşmaları işlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to explore the theme of alienation through the framework of comparative literature. The concept of alienation is examined from historical, philosophical and sociological perspectives and its reflections in world and Turkish literature are analyzed with selected examples. In particular, the lives and the literary identities of Sylvia Plath and Tezer Özlü with their works The Bell Jar and Çocukluğun Soğuk Geceleri are analyzed comparatively, revealing how similar existential themes are expressed within different cultural contexts. In our study, the alienation of both female characters which deepened by themes of suicide, anxiety, madness, fear and escape is being studied.