Vergi Usul Kanunu yönünden sahte belge düzenleme ve kullanma suçları
False documents regulation due to the tax procedural code and use crimes
  1. Tez No: 510133
  2. Yazar: MEHMET TAŞTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT SÜLEYMAN ÜSTÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Vergi kanuna dayalı olarak zorla alınır. Bu Anayasa hükmüdür. Ayrıca yerine getirilmesi zorunlu olan bir vatandaşlık görevidir. Dolayısıyla kimsenin vergi ödememe ya da eksik ödeme konusunda bir tercihi olamaz. Buna rağmen yükümlülerin önemli bir bölümünün vergilerini zamanında ya da eksiksiz ödemede çok da istekli olmadıkları, sahte belge düzenleme veya kullanma gibi yollara başvurarak vergi kaçırmaya çalıştıkları görülmektedir. 213 sayılı Vergi Usul Kanununda düzenlenen vergi kaçakçılığı suçları, Devlet Hazinesi'ne yönelik işlenen ekonomik suçlardır. Vergi kaçakçılığı eylemleri, değişik şekillerde işlenebilmektedir. Bu suçlar, 213 sayılı Kanunda“Kaçakçılık Suçları ve Cezaları”başlığı altında 359'uncu maddede düzenlenmiştir. Söz konusu maddede on iki ayrı suç bulunmaktadır. Bu suçların en önemli özelliği faillerin hürriyeti bağlayıcı ceza ile cezalandırılmalarıdır. Bu nedenle söz konusu suçların unsurları, uygulanma alanları ve koşullarının titizlikle ele alınıp incelenmesinde yarar bulunmaktadır. Bu çalışmayla vergi kaçakçılığı suçlarından en yaygın olan sahte belge düzenleme ve kullanma suçları, Yargıtay kararları ışığında ayrıntılı bir şekilde incelenmeye ve değerlendirilmeye çalışılmıştır. 213 sayılı Kanunun 359/b maddesinde düzenlenen sahte belge düzenleme ve kullanma suçlarını inceleyen bu tez, üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde vergi kaçakçılığı ile ilgili temel kavramlar ve vergi hukukunda yaptırım sistemi ele alınmıştır. İkinci bölümde sahte belge düzenleme ve kullanma suçunun unsurları, suçun özel görünüm şekilleri, kusurluluğu etkileyen sebepler, yaptırım, dava ve cezayı ortadan kaldıran haller incelenmiştir. Üçüncü ve son bölümde ise vergi kaçakçılığı suçlarında özel soruşturma ve kovuşturma yöntemleri ile usule ilişkin kurallar uygulama ve Yargıtay kararları dikkate alınarak incelenip değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Tax is forcibly taken lawfully. This is an order of the Constitution. Payment of taxes is also a civic duty. Thus, no one has any preference about not paying taxes or partial payment. But, it is a known situation that a significant proportion of taxpayers are reluctant to follow through on tax duties. İt is seen that some taxpayers tries to evade tax by forging a document or using a forged document. Tax Evasion which is edited in the tax procedural law no. 213 is committed economic crimes against the State Treasury. Tax evasion actions can be committed in different forms. These crimes were regulated in the 359 th article under the heading“Smuggling Crimes and Punishments”in its Code No. 213. There are twelve crimes in the mentioned article. The most important feature of these crimes is that the offenders should be penalized with liberty binding punishment. For this reason, it is useful that the elements of the tax evasion crimes, scope of implementation and crime conditions are carefully analysed. Organizing or using fake documents is the most common of the tax evasion crimes. In this study, these tax evasion crimes were tried to be analysed and evaluated in detail in the light of the Supreme Court Decisions. This thesis examines organizing or using fake documents crimes contained in article no. 359/b of the Law No. 213. The thesis consists of three chapter. In the first chapter of the study, basic concepts about tax evasion and sanction system in tax law are assessed. In the second chapter, elements of the organizing or using fake documents crimes, special appearances of tax evasion crime, factors affecting culpability, sanction, case and circumstances which allow exemption from punishment are analyzed. In the third and last chapter, special investigation and prosecution procedures in tax evasion and procedural rules are evaluated by taking into consideration the decisions of the Supreme Court and current practice.