Vergi kaçakçılığı suçunda kast unsuru
The element of intent in the offence of tax evasions
- Tez No: 605789
- Danışmanlar: PROF. DR. HABİB YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
213 sayılı Vergi Usul Kanunu 359. maddesi ile düzenlenen kaçakçılık suçlarına hürriyeti bağlayıcı ceza öngörülmüş, ancak ilgili maddede suçun oluşabilmesinin şartı olan kast unsuruna yer verilmemiştir. 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun“Özel Kanunlarla İlişkisi”başlıklı 5. maddesi“Bu Kanunun genel hükümleri, özel ceza kanunları ve ceza içeren kanunlardaki suçlar hakkında da uygulanır.”şeklindedir. Türk Ceza Kanunu'na göre suçun oluşması kastın varlığına bağlıdır. Ancak Vergi Usul Kanunu'nda kast unsuruna dair düzenleme bulunmaması yıllarca vergi kaçakçılığı suçlarının“kast”olmadan da işlenebileceği yönünde tartışmalara neden olmuştur. Konu hakkında yayınlanan 306 No.lu VUK tebliği ile sadece sahte belge kullanma fiilleri için kast unsurunun aranması gerektiği düzenlemiştir. Vergi Usul Kanunu 359. maddede yer alan diğer suçlarda kastın aranmaması sonucunu doğuran düzenleme, Türk Ceza Kanununun genel hükümlerine aykırı olduğundan tekrar tartışmalara neden olmuştur. Ayrıca, vergi incelemesine yetkili olanlar kast unsurunun tespiti konusunda, genellikle vergi incelemeleri vergiyi doğuran olaydan yıllar sonra yapıldığından bu süreçte kast unsuruna konu olacak belge ve doneler mükellef tarafından yok edilebileceğinden, zorlanmaktadırlar. Bunun sonucu olarak, sübjektif bir unsur olan“kast”tam olarak ortaya konulmadan yazılan raporlara istinaden kamu davası açılan mükellefler hakkında, yargı mercilerince beraat hükmü verildiği ya da verilen mahkumiyet hükümlerinin üst mahkemelerce bozulduğu görülmektedir. Tezde Türk Ceza Kanununa göre suçun manevi unsuru olan“kast”unsuru açıklanarak, tarihsel süreç içinde kast ibaresinin ne zaman Vergi Usul Kanununda yer aldığı, ne zaman kanun metninden çıkarıldığı ve kast ibaresinin kanun metninde yer almasının gerekli olup olmadığı hususları tartışılmıştır. Vergi kaçakçılığı suçlarında kastın tespiti açısından Türk Ceza Kanununun Vergi Usul Kanunu ile ilişkisi ortaya konulmuştur. Bu çerçevede, sübjektif bir unsur olan kastın tespitine yarayan objektif unsurlar sahte belge düzenleme ve sahte belge kullanma fiilleri özelinde, yayınlanan tebliğ ve verilen mahkeme kararları çerçevesinde anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Particular punishments that restrict freedom have stipulated for offences of tax evasion in Article 359 of the Turkish Tax Procedure Law no. 213. However, in the same article, the intend element which is required for a crime occurrence is not included. The 5th Article titled“Relationship with Specialized Statutes”of the Turkish Penal Code, no.5237 is defined as“The general provisions of this Statute shall apply both to special criminal statutes and other statutes which include criminal penalties”According to the Turkish Penal Code , the existence of a criminal offence depends upon the presence of intent. The lack of regulations over the intent element in the Turkish Tax Procedure Law causes arguments for years that offenses of tax evasion might occur without“intend”. The Communiqué No: 306 issued on the subject stipulates that the“intent”should be sought only for the acts of using forged documents. The regulation, which resulted in the non-search for intent in other crimes in Article 359 of the Turkish Tax Procedure Law, was in contradiction with the general provisions of the Turkish Penal Code. In addition, those authorized for tax inspection are having trouble to determine the“intent”element, since tax inspections are carried out many years after the event, since the documents and data that will be the subject of intentional elements can be destroyed by the taxpayers. As a rusult, it is seen that the taxpayers who are sued for public suits based on the reports written before the intention, which is a subjective element, have been fully exposed, have been acquitted by the judicial authorities or that the convictions have been violated by the upper courts. In the thesis,“the intent”which is the moral element of crime according to the Turkish Penal Code is explained and in the historical process, when the phrase“intent”is included in the the Turkish Tax Procedure Law, when it is removed from the text of the law and whether the phrase“intent”should be included in the text of the law is discussed. Regarding the determination of intention in offenses of tax evasions, the relation of the Turkish Penal Code with the the Turkish Tax Procedure Law has been revealed. In this context, the objective elements for the determination of“intent”, which is a subjective element, have been explained within the framework of the published communiqué and the court decisions given in particular with respect to the acts of forging documents and using forged documents.