El örgüsü çoraplar konusunda yapılan araştırmaların bir arada değerlendirilmesi
The evaluation of research studies conducted on hand-knitted socks
- Tez No: 510136
 - Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ NURHAN ÖLMEZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: El Sanatları, Crafts
 - Yıl: 2018
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
 - Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Ana Sanat Dalı
 - Sayfa Sayısı: 89
Özet
Gelişen teknolojiye rağmen milli kültürümüze sahip çıkabilmek ve Türk kültürünü geçmişten günümüze aktarabilmek için geleneksel sanatlarımızdan olan ve yok olmaya yüz tutan El Örgüsü Çorap örücülüğü sanatını yaşatmak, tanıtmak ve bu alanda çalışma yapacaklara kaynak teşkil etmesi amacıyla belirlenen“El Örgüsü Çoraplar Konusunda Yapılan Araştırmaların Bir Arada Değerlendirilmesi”başlıklı bu araştırma 3 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde el örgüsü çoraplar hakkında genel bilgilere yer verilerek, çorabın ve örücülüğün tanımları ve tarihçeleri üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde el örgüsü çoraplar ile ilgili basılı yayınlar incelenerek özetleri çıkarılmış, fotoğraflarla örneklendirilerek ilgili yayın ve araştırmalar başlığı altında gruplandırılmıştır. Konuyla ilgili yapılan literatür taraması sonucunda ulaşılabilen 6 adet ansiklopedi, 11 adet makale, 5 adet sempozyum bildirisi, 8 adet kitap, 4 adet Lisans Tezi,7 adet Yüksek Lisans tezi, 1 adet Doktora Tezi bu araştırma kapsamına dahil edilmiştir. Üçüncü bölümde yer alan değerlendirme başlığı altında el örgüsü çorapçılığın yapıldığı yöreler, çorap örücülüğünde kullanılan araç ve gereçler, çorapların pazarlanma durumu ve ekonomiye katkısı ve çoraplarla ilgili gelenek ve inanmalar hakkında bilgiler verilmiştir. Sonuç ve Öneriler kısmında ise konuyla ilgili yazılı kaynaklardan elde edilen verilerin bir arada değerlendirmesi yapılarak, geleneksel sanatlarımızdan olan çorap örücülüğü sanatının geçmiş ve günümüz arasında bağ kurarak, gelecek kuşaklara aktarılması ve yaşatılması için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Despite the technological advances, the present research study aims to protect national culture, transfer Turkish culture from past to present, to form a basis for further studies and to introduce and sustain the art of producing hand-knitted socks, which is one of our traditional arts facing extinction. The study titled as“The Evaluation of Research Studies Conducted on Hand-knitted Socks”consists of 3 parts. In the first part general information on hand-knitted socks are provided by emphasizing the definitions and histories of socks and hand-knitting. In the second part, the printed publications related to hand-knitted socks are examined and summarized and then these studies are grouped under the title of related publications and studies. Based on the literature review on the subject, 6 encyclopaedias, 11 articles, 5 symposium notices, 8 books, 4 bachelor theses, 7 master theses and 1 doctorate dissertation are referred within the scope of the research study. In the third part, the information about the regions where hand knitted socks are made, the tools and equipment used in knitting socks, the market situation, economic contributions, the traditions and beliefs about socks is given under the title of evaluation. In the conclusion and implications sections, suggestions are made to transfer the art to the next generations and sustain it by evaluating the data obtained from the related written sources and by connecting the past and present of knitting socks, which is one of our traditional arts