Sosyal medyada yapılan yorumların tüketici satın alma niyeti üzerindeki etkisi: Bartın ili uygulaması
The impact on the consumer purchase behavior in the social media: Bartın area implementation
- Tez No: 510138
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİH BAŞKOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Gelişen teknoloji ile birlikte insanlar tarafından kullanımı günden güne artan, yeni çağın iletişim aracı olan sosyal medya ve platformları hayatın vazgeçilmezleri arasında yerini almıştır. Sosyal medya, insanların birbirleriyle sürekli olarak iletişim halinde oldukları; bilgi, belge, video, yorum vb. içeriklerin paylaşıldığı sanal bir iletişim alanıdır. Tüketicilerin, daha önce sergiledikleri satın alma davranışları ile sosyal medyayı kullanmaya başladıkları andan itibaren sergiledikleri satın alma davranışları arasında farklılıklar vardır. Tüketicilerin sosyal medya platformlarında oluşturdukları içerikler, markalar ve ürün/hizmetler hakkındaki yorumları diğer tüketicilerin satın alma niyetini etkileyebilmektedir. Bu bağlamda tüketicilerin sosyal medyadaki tüketici davranışlarını incelemek ve bunun satın alma kararına etkisini incelemek oldukça önemlidir. Çalışmada öncelikle daha önce yapılan benzer çalışmalar incelenmiş daha sonra birinci bölümde; sosyal medya ve sosyal medya platformları açıklanmaya çalışılmış, ikinci bölümde; sosyal medyadaki tüketici davranışları ve satın alma karar süreci açıklanmış, üçüncü bölümde ise yapılan anketlerden elde edilen veriler SPSS ve Amos paket programları yardımıyla faktör analiz ve yapısal eşitlik modellemesi yöntemleri kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonucuna göre, modelde yer alan güven ve bilgi faktörünün etkilenme düzeyini, etkilenme düzeyinin de satın alma niyetini pozitif yönde etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Social media and platforms, which are increasing to use by people day by day and the communication tools of the new age with the developing technology, have become indispensable in life. Social media is a virtual communication area where people are constantly communicating with each other and it is shared that the information, videos, comments, etc. content. There are differences between consumers' purchasing behaviors they have exhibited before and consumers' purchasing behaviors they have been exhibiting since they started using social media. Consumers' comments which formed about contents, brands and products/services in social media can influence the intention to purchase of other consumers. In this context, it is very important that examine consumers' behaviors in social media and the influence on the purchase decision. In this study, firstly it is examined the similar studies studied before, and then in the first part; it is tried to be explained the social media and social media platforms, in the second part; explained the consumer behavior and purchasing decision process in social media, In the third part; it was analyzed the data obtained from the questionnaires with the help of SPSS and Amos packet programs using factor analysis and structural equation modeling methods. at the end of the study, it is seen that the level of influence of the trust and information factor in the model is influenced positively by the level of influence on the purchase intention.