Mecmuatü'l-eş'ar, Süleymaniye Kütüphanesi Galata Mevlevihanesi Numara: 200(71-140)(İnceleme-karşılaştırmalı metin)
Mecmu'atü'l-Eş'ar, Galata Mevlevihane Süleymaniye Library Number: 200(71-140) (Examination-comparative text)
  1. Tez No: 510162
  2. Yazar: SEVGİ AKBABA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VİLDAN COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 330
Özet
Bu çalışma Süleymaniye Kütüphanesi Galata Mevlevîhânesi Koleksiyonu'nda 200 numarayla kayıtlı mecmuanın 71.-140. varakları arasının incelenmesinden, transkripsiyonlu ve karşılaştırmalı metninden oluşmaktadır. Mecmuadaki şiirler ait oldukları şairlerin divanlarındaki şekilleriye karşılaştırılmış, benzerlik ve farklılıkalar ortaya konmaya çalışılmıştır. Bulgular dipnotlarda belirtilmiştir. Çalışmaya, mecmuanın ilgili varaklarının MESTAP Projesine göre düzenenmiş sistematik tasnifi eklenmiştir. Ayrıca şairlere göre şiir sayısı, nazım şekli, güfte, makam, usül ve bestekarları gösteren tablolarla birlikte kimliği belirlenen şairlerin kısa biyografilerine de yer verilmiştir. Divan Edebiyatı, Halk Edebiyatı ve Klasik Türk Musikisi ürünlerinin yer aldığı mecmuada toplam 395 şiire yer verildiği görülmüştür. Yapılan incelemeler ve araştırmalar sonucunda şiirlerin hangi şairlere ait olduğu elden geldiğince tespit edilmeye çalışılmıştır. Mecmuada 16.-18. yüzyıllar arasında yaşamış şairlerin şiirleri yer almakta ve bunlar içerisinde başta Nâbî olmak üzere Fehîm, Bâkî, Âgâh ve Yûnus Emre gibi isimler ön plana çıkmaktadır. Herhangi bir sıralama gözetilmeden oluşturulan mecmuada 202 gazelin yanı sıra kaside, kıta, rubai, terkib-i bend, tahmis, murabba ve ilahi gibi nazım şekilleri ile çeşitli makam ve usuller de bulunmaktadır. Şiirler dışında kısa açıklamalarıyla birlikte küçük bir şifalı bitkiler sözlüğü de mecmuada mevcuttur.
Özet (Çeviri)
This study is based on the examination of 70 pages ( between page 71 and 140) of a journal that is registered as number 200 in Galata Mevlevîhâne Collection of Süleymaniye Library and it is comprised of its transcriptional and comparative text analysis. The poems in the journal were taken in their original forms and compared to reveal similarities and differences. Results are indicated in the footnotes. The respective pages of the journal is classified systematically according to the Systematic Classification of Journals Project (MESTAP). Moreover, the tables including number of the poems, verse formats, lyrics, modes, forms and composers, as well as the brief biographies of poets whom identities are detected are added. The journal is comprised of total 395 poems of Classical Ottoman Poetry, Folk Literature, and Classical Turkish Music. The poet of each poem is investigated, as well. The poets who lived between 16th and 18th century are elucidated including, mainly, Nâbî and then Fehîm, Bâkî, Âgâh, and Yûnus Emre. In addition to 202 ghazals, other verse forms such as quasida, stanza, quatrain, terkib-i bent, tahmis, murabba, and chant as well as several maqam and modes are included into this journal without any ranking. Apart from the poems, a small herbal medicine dictionary is included in the journal with the explanations.