Türk ve dünya klasikleriyle yapılandırılmış dil ve edebiyat öğretimi tasarısı: Okulöncesinden yükseköğretime (Bir eylem araştırması)
Instruction of language and literature teaching constructed in Turkish and world classics: Since pre-school until university education (An action research)
  1. Tez No: 510179
  2. Yazar: MELDA KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT SEVER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitimin Kültürel Temelleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 342
Özet
Bu araştırmada okulöncesinden yükseköğretime Türk ve dünya klasikleriyle yapılandırılmış bir dil ve edebiyat öğretimi tasarısı hazırlayarak hem alanyazına katkı sağlayacak hem de öğretmen ve öğrencilerin derslerini işlevsel ve anlamlı duruma getirmelerine yardımcı olacak öneriler sunulması amaçlanmıştır. Nitel bir araştırma olan bu araştırma, eylem araştırması olarak desenlenmiştir. Bu doğrultuda durum saptama aşamasında Türkçe Eğitimi Anabilim Dalı öğretim elemanları ve öğrencileriyle yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilerek klasik yapıt algıları (okulöncesi, ilkokul, ortaokul, ortaöğretim-yükseköğretim düzeyinde) ile klasiklerin dil ve edebiyat öğretiminde kullanılma durumlarına ilişkin görüşleri alınmıştır. Uygulama aşamasında Türk ve dünya edebiyatı klasikleri, dil ve edebiyat öğretiminde birer metin olarak nasıl kullanılabilir ve bu yapıtlar tanıklığında dil becerilerine katkı sağlayacak uygulamalar nasıl hazırlanabilir sorularına yanıt aramak üzere dersler gerçekleştirilmiştir. Uygulama sonrasında ise öğrencilerin Türk ve dünya klasikleriyle yapılandırılmış dil ve edebiyat öğretimi tasarısının uygulanmasından sonraki algıları ve deneyimleri belirlenmiştir. Araştırma sonucunda klasik kavramına ve klasik yapıtların özelliklerine ilişkin görüşlerde değişiklik ya da süreklilik/genişleme yaşandığı gözlemlenmiştir. Görüş değişikliklerinde kavrama ilişkin görüşlerin farklılaşarak eksikliklerin tamamlandığı, görüş sürekliliği/genişlemesinde ise görüşlerin benzer biçimde sürdüğü ve var olan bilgilerin pekiştiği görülmüştür. Eğitim durumları aracılığıyla klasiklerin nasıl okunması gerektiği, çözümlenme yolları ve derslerde nasıl kullanılabileceğine ilişkin farklı bakış açıları oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, it was aimed to prepare a language and literature teaching design structured with Turkish and world classics in since pre-school until university education and to offer suggestions to help teachers and students to make their courses functional and meaningful. This qualitative research, is designed as an action research. In this direction, semi structured interviews with the instructors and students of Turkish Education Department were carried out in order to determine the classical works and the use of classics (at the level of pre-school, primary school, junior high school, secondary education and university) in language and literary education. How to use Turkish and world literatures as texts in classics, language and literature teaching in practice and these works, lectures were conducted to search for answers to questions on how to prepare practices that make contribution to language skills. After the implementation, the perceptions and experiences of the students after the implementation of the language and literature teaching design structured with Turkish and world clasics were determined. As a result of the research, it is observed that there are changes or continuity/enlargement in the opinions about classical concept and classical characteristics. It was seen that the opinions about the concept of understanding were changed and the deficiencies were completed. Continuity/enlargement of ideas is seen in similar ways and the existing information has been reinforced. Different aspects of how to read classics, how to solve them, and how to use them in lessons are provided through teaching plans.