Dünya çocuk klasiklerinde çocuk kahramanların problem çözme becerileri
The problem solving skills of child heroes in the world children's classics
  1. Tez No: 768098
  2. Yazar: ÇAĞDAŞ YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET HALİL SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmada dünya çocuk klasiklerinden oluşan toplam 44 eser incelenmiştir. Bu eserlerde çocuk kahramanların problem çözme becerileri tespit edilmeye çalışılmıştır. Çalışmadaki kitap seçiminde random tekniği kullanılmıştır. Seçilen eserlerden 22 tanesi çalışmaya uygun olarak esas alınmıştır. Geriye kalan 22 eser ise konu bakımından incelenerek çocuk ve çocuk edebiyatı ilkelerine uygun örnekler içermediğinden (argo, şiddet, cinsellik ve çocuk kahraman olmaması vb.) çalışmanın sonuç kısmında ayrıca belirtilmiştir. İncelenen eserlerde yer alan kahramanlar; gündelik yaşamlarında karşılaştıkları problemlere (aile bireyleri ile ilgili problemler, anlam ve kavramaya bağlı problemler, bireysel ifade ve anlatıma bağlı problemler, görev ve sorumluluğa bağlı problemler, hayvan ve diğer canlı türleri ile ilgili problemler, iletişime bağlı problemler, kişisel merak ve öğrenmeye bağlı problemler, korkuya bağlı problemler, maddi duruma bağlı problemler, diğer problemler) ne gibi çözümler aramaktadırlar, bu problemleri çözerken nasıl bir yol izlemektedirler ve kimlerden yardım almaktadırlar. Bu tür soruların cevapları çalışma kapsamında değerlendirilmiştir. Çalışmada, çocuk okurların gündelik hayatında son derece önemli yer tutan problem çözme, çıkarımda bulunma, analiz yapma ve değerlendirme gibi üst düzey bilişsel becerilerini geliştirebilecekleri düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, a total of 44 works consisting of World Children's Classics were examined and the problem-solving skills of child heroes were tried to be determined. In the work, 22 of the works selected using the random technique were taken as a basis in accordance with the thesis. The remaining 22 works have been examined from the context of the subject and they do not contain examples suitable for children and children's literature principles (Slang, Sexuality, Fatalism, and not being a child hero, etc.). They are also mentioned in the conclusion part of the thesis in the study. Heroes in the analyzed works; What kind of solutions they looking for (Problems Related to Family Members, Problems Related to Financial Situation, Problems Related to Personal Curiosity and Learning, Problems Related to Plan and Practice, Problems Related to Fear, Problems Related to Meaning and Comprehension, Problems Related to Loneliness, Problems Related to Duty and Responsibility) They seek for the problems encounter in their daily lives? What kind of way are they following in solving these problems? Who are they getting help from? The answers to such questions were evaluated within the scope of study. In the study, it is aimed that child readers can develop their high-level cognitive skills such as problem solving, making inferences, analysis and evaluation, which have an extremely important place in their daily life.