Asanbek Stamov'un Çüy Bayanı hikâyesi üzerine bir dil incelemesi (aktarma-inceleme-dizin)
A language study on the Çüy Bayanı story of Asanbek Stamov's (transfer-examination-index)
- Tez No: 510200
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLSİNE UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 845
Özet
Bu çalışmada Kırgız Edebiyatının önemli yazar ve aydınlarından Asanbek Stamov'un 2001 yılında yayımlanan Çüy Bayanı adlı hikâyesi üzerine bir dil incelemesi (aktarma-inceleme-dizin) yapılmıştır. Çalışmamızın amacı, Kırgız Edebiyatında önemli bir yere sahip olan“hikâye”türünü, A. STAMOV' un Çüy Bayanı hikâyesini ele alarak ülkemize tanıtmak ve hikâyenin dil yapısını inceleyerek, Kırgız Türkçesinin gramer özelliklerini ortaya koymaktır. Çalışmamızın giriş bölümünde Kırgız Edebiyatının gelişimi hakkında genel bilgiler; yazarımız A. Stamov'un hayatı ve edebi kişiliği, Kırgız Edebiyatındaki yeri ve Kırgız Hikâyecilik geleneği hakkında bilgiler verilmiştir. Birinci bölümde hikâyenin transkripsiyonu ve Türkiye Türkçesine aktarımı, ikinci bölümde hikâyenin ses ve şekil bilgisi özellikleri, üçüncü bölümde ise gramatikal dizin ve sözlük incelemesi ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a language examination (transfer-examination-index) was made on the Çüy Bayanı story of Asanbek Stamov, a author and intellectual of the Kyrgyz Literature, published in 2001. The aim of this study, that was important the story type of Kyrgyz Litarature, we introduce our country and reviewing the structure of the story language Kyrgyz grammer proporties with using the Çüy Bayanı story of the Stamov's general information about development of Kyrgyz Litarature. İn the our work introduction; our author's of life and literary personality, self identification in the location of Kyrgyz Literature and provides information about the Kyrgyz story tradition. The first chapter of the story transcription and transfer to Turkey Turkish, the second part is the story's sound and shape information properties, the third part is carried out the gramatikal directory and dictionary review.