50 gram glukoz tarama testi 130-140 mg/dl arasında çıkan gebeliklerin perinatal sonuçları
Effect of borderline glucose intoleranceon fetal maternal outcome
- Tez No: 510211
- Danışmanlar: DR. ERBİL ÇAKAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Elli gr glukoz yükleme testi sonucu 130-139 mg/dl olan gebeler ile 130 mg/dl altı olan gebelerin, maternal ve neonatal sonuçlarının karşılaştırılması. Materyal Metod: Elli gr glukoz yükleme testi sonucu 130-139 mg/dl olan 306 olgu ve 50 gr glukoz yükleme testi sonucu 130 mg/dl altı olan 101 olgunun maternal ve neonatal sonuçlarının verileri retrospektif olarak veri tabanından alındı. Sonuçlar: Borderline glukoz intolerasnı olan grupta pre-postpartum hemoglobin değerleri arasında kontrol grubuna oranla daha fazla düşüş saptandı(p=0,001). Yine çalışma grubunda hastanede yatış süresinin kontrol grubuna oranla daha fazla olduğu saptandı (p=0,001). Sezeryan oranının da çalışma grubunda kontrol grubuna oranla daha fazla olduğu saptandı (p=0,01). Gruplar arasında, preeklampsi, polihidroamniyoz, ablasyo plasenta ve koryoamniyonit açısından anlamlı fark saptanmadı. Özet: Çalışmamızdaki sonuçlar, 50 gr glukoz yükleme testi sonucu 130-139 mg/dl arasında olan olguların maternal ve neonatal morbidite açısından anlamlı farklılık bulundu. Tarama testinin eşik değerinin 130 mg /dl olarak alınması önerildi.
Özet (Çeviri)
Purpose of investigation: The aim of this study was to compare the maternal and neonatal adverse outcomes in pregnant women whose glucose challenge test (GCT) results were below 130 mg/dl and between 130-139 mg/dl. Materials and Methods: Three hundred and six women with 50-gram GCT results of 130-139 mg/dl and 101 women with 50-gram GCT results of < 130 mg/dl were recruited. Results: Higher pre-postpartum hemoglobin difference (p = 0.001), longer postpartum hospitalisation time (p = 0.001), and increased cesarean section rates (p = 0.01) were reported in the study group. There were no differences between two groups in rates of preeclampsia, polyhydramnios, ablatio placenta, and chorioamnionitis. Conclusions: The authors suggest that a GCT result between 130-139 mg/dl is not associated with higher maternal and neonatal morbidity. Results support a conclusion of high maternal and neonatal morbidity in the study group and give an impression that the 130 mg/dl threshold value is adequate for screening.