Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Gebe Polikliniği' nde gestasyonel diyabet taraması için yapılan 50 gram oral glukoz tolerans testi sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the results of 50 gr OGTT for detection of gestational diabetes in pregnant women in Ankara Atatürk Training and Research Hospital Obstetrics Polyclinic
  1. Tez No: 412716
  2. Yazar: GAMZE BAKIRCI
  3. Danışmanlar: UZMAN İREP KARATAŞ ERAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Giriş ve Amaç: Gebelik sırasında hormonal değişimlere bağlı olarak insulin rezistansı riski artar. Kompenzasyon mekanizmaları yetersiz kaldığında annede gestasyonel diyabet oluşması kaçınılmazdır. GDM anne ve bebek için hem gebelikte, hem doğum sırasında, hem de hayatlarının ilerleyen dönemlerinde birçok riski beraberinde getirir. Bu sebeple gebelikte GDM taramasının yapılması ve gerekli önlemlerin zamanında alınması büyük önem arz etmektedir. Tanısı konduğunda komplikasyonlarının önlenebileceği bir bozukluk olan GDM ile ilgili bu çalışmadaki amacımız öncelikle gestasyonel diyabet sıklığını belirlemek, GDM tarama testi sonuçlarını değerlendirmek, OGTT bozukluğunun yaş, parite ve vücut kütle indeksi (VKİ) ile ilişkisini incelemektir. Materyal ve Method: Çalışmaya Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Gebe Polikliniğine 01 Temmuz 2014 ile 28 Ekim 2014 tarihleri arasında başvurmuş ve 50 gr OGTT yaptırmış olan 332 hasta dahil edildi. Hastaların dosya kayıtları bilgisayar ortamında retrospektif olarak tarandı ve demografik bilgileri, OGTT sonuçları, gebelik öyküleri kayıt edildi. Elde edilen veriler SPSS for Windows 20.0 programı ile analiz edildi. Verilerin karşılaştırılmasında Ki kare, Kolmogorov-Smirnov/Shapiro-Wilk testleri, Student t testi, One Way Anova testi, Mann Withney-U testi, Kruskal-Wallis, Pearson korelasyon analizi ve Spearman korelasyon analiz testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objectives: Hormonal changes during pregnancy increases the risk of insulin resistance. When the compensation mechanisms prove to be inadequate, maternal gestational diabetes is inevitable. Gestational diabetes brings too many risks for both the mother and the baby, during pregnancy, delivery and the rest of their lives. Accordingly, it is very critical to screen for gestational diabetes and to take timely precautions. GDM being a preventable disorder when diagnosed early, the main purpose of our study is to determine the incidence rate of gestational diabetes mellitus, to evaluate the results of GDM screening tests and to analyzd the relationship between oral glucose tolerance test disorder and age, parity and body mass index (BMI). Material and Methods: Our study includes 332 patients who were admitted to Ankara Atatürk Training and Research Hospital Obstetrics Polyclinic between July 1st 2014 and October 28th, 2014 and were administered 50 gr of OGTT. Patients' records were retrospectively reviewed from the computer system of our hospital and demographics, OGTT results, pregnancy history were recorded. The resulting data were analyzed using SPSS for Windows, version 20. χ2, Kolmogorov-Smirnov/Shapiro-Wilk, Student's t, One-Way Anova, Mann-Withney U, Kruskal-Wallis, Pearson Correlation Coefficient and Spearman Correlation Coefficient tests were all used for evaluating the results.