Seramik sağlık gereçleri deformasyonlarının sonlu elemanlar analiziyle doğrulanması
Verification of ceramic sanitaryware deformation through finite element analysis
- Tez No: 510216
- Danışmanlar: PROF. DR. NACİ ZAFER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Seramik sağlık gereçleri ısıl işlem sırasında sıvı faz sinterlemesi ile mukavemet kazanırken kalıcı olarak şekil değişikliği (piroplastik deformasyon) geçirirler. Döküm yapılarak elde edilen yarı mamul formu, pişirim sırasında oluşacak piroplastik deformasyon göz önünde tutularak tasarlanır. Bu sayede, pişirim sonrası istenilen nihai ürün formu hassas olarak elde edilir. Yarı mamul formu günümüzde tecrübeye dayalı, benzer ürün formlarından örnek alınarak yapılmaktadır. Bu tez çalışması kapsamında, hem deneysel hem de sonlu elemanlar metodları ile seçilen iki farklı lavabonun deformasyon analizi ve sonuçlarının karşılaştırılması sunulmuştur. İlk olarak basit şekilli bir çubuğun farklı mesnet aralıklarında deneysel deformasyonu incelenmiştir. Çalışmanın devamında, bu çubukların aynı mesnet mesafelerinde sonlu elemanlar metoduyla ANSYS ortamında deformasyon analizleri yapılmış ve doğrulanmıştır. Son aşamada, geçmişte deneme yanılma yöntemi ile geliştirilmiş kalıplarda halen üretilmekte olan iki farklı lavaboya ait 3-boyutlu modeller oluşturulmuş, takiben sonlu elemanlar metoduyla bu modeller üzerinde ANSYS ortamında deformasyon analizleri gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ceramic sanitary-ware permanently undergoes deformation (pyroplastic deformation) while gaining strength by liquid phase sintering during heat treatment. Green product form which is designed in consideration of the pyroplastic deformation during firing obtained by casting. In this way, target form of the product is obtained with a high degree of accuracy after firing. The green product mould form is made by taking samples from similar product forms based on experience today. In the scope of this thesis, deformation analysis of two washbasin products are presented comparatively using both experimental and finite element methods. To this aim, experimental deformation of simple shaped bars in different support distances are first investigated. Analysis and verificiation of the bar deformations are then performed using the same support distances by application of the finite element method in ANSYS environment. In the last stage, 3-dimensional models of two washbasin products are created from the molds that have been developed in the past by trial-error approaches and are currently in use. Next, deformation analysis of these modeles are performed by application of the finite element method in ANSYS environement.