Nikelin, Gambusia holbrooki üzerindeki akut ve bazı kronik etkilerinin incelenmesi
Investigation of acute and some chronic effects of nickel on Gambusia holbrooki
- Tez No: 510224
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UTKU GÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bir ağır metal olan nikel; toprakta, suda, havada yaygın olarak bulunan bir elementtir. Birçok endüstriyel alanda kullanılan ve doğaya salınan nikel; atmosferden, yer altı ve yer üstü su kaynaklarından ise erozyon yoluyla sucul ekosistemlere katılmaktadır. Bu çalışmada, ülkemizde sivrisinekle biyolojik mücadele aracı olarak kullanılan Gambusia holbrooki balığı üzerinde nikel metalinin akut ve bazı kronik toksik etkileri araştırılmıştır. Yapılan 96 saatlik akut toksisite deneyleri sonucunda; nikelin Gambusia holbrooki üzerindeki LC50 değeri probit analiz yöntemi ile hesaplanmış ve 16,811 mg/l olarak belirlenmiştir. Bununla birlikte; akut ve kronik toksisite deneyleri süresince Gambusia holbrooki bireylerinde konsantrasyona bağlı su sütununda dağılım, kümelenme, hareketlilik gibi bazı davranışsal; solungaçlarda kanlanma ve dış epitel dokuda oluşan kararmalar gibi bazı fiziksel değişiklikler gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nickel; a heavy metal, is an element commonly found in the soil, water, air. Nickel used in many industrial areas and released into the environment. It participates in the aquatic ecosystems from atmospheric and through erosion from underground and surface water sources. In this study, acute and some chronic toxic effects of nickel metal on Gambusia holbrooki fish used as a biological control agent with mosquito in our country were investigated. As a result of 96 hours of acute toxicity experiments; the LC50 value of nickel on Gambusia holbrooki was calculated by the probit analysis method and was determined to be 16,811 mg/l. However, during acute and chronic toxicity tests, some behavioral changes such as distribution, clustering, and mobility with concentration-dependent of nickel in water column and some physical changes such as blood supply in the gills and darkening areas in outer epithelial tissue were observed in Gambusia holbrooki fishes.