Türkiye ve Avrupa Birliği elektronik sektörlerinde rekabet gücü karşılaştırması
  1. Tez No: 51024
  2. Yazar: UĞUR ÖZGÜÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. METE OKTAV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Bu çalışmada, yaşantımızın her safhasına giren elektronik sanayii incelenmekte olup, Türkiye ve Avrupa Birliği elektronik sektörlerinde rekabet gücü karşılaştırılması değerlendirilmiştir. Dünya ekonomisinde 830 milyar Amerikan Doları'na yakın bir ticaret hacmiyle elektronik sanayii, sağlıkta, eğitimde, savunmada, eğlencede, bilgisayar ve pek çok sanayii kolunda kullanılmaktadır. Ancak, bu sanayii kolunun en önemli bölümünü elektronik dayanıklı tüketim cihazları dediğimiz TV, müzikseti, video ve buna benzer ürünler oluşturmaktadır. Ar-ge çalışmalarına büyük yatırım yapan gelişmiş ülkeler, yeni ürünleri ile diğer ülkelere öncülük etmekte ve bu sanayide yer edinmeye çalışan gelişmekte olan diğer ülkeler ise ucuz iş gücünü kullanarak emek yoğun gerektiren ürünleri üretmektedir. Bunun örneği olarak Asya Pasifik ülkeleri görülmektedir. Türk elektronik sanayii, özellikle son 10 yıl içinde gelişme kaydetmiş ve dayanıklı tüketim cihazları üretiminin % 90'lara varan kısmını Avrupa Birliği ülkelerine ihraç etmeyi başarmıştır. Dayanıldı tüketim ürünlerinde 1. sırayı renkli televizyon grubu almaktadır. Avrupa Birliği ülkeleri yüksek teknoloji gerektiren ürünleri ve elektronik bileşkenleri halen kendisi üretmektedir. Ancak emek yoğun ürünler olan dayanıldı tüketim cihazlarında işçilik ücretleri bakımından rekabet edememektedir. Türkiye'nin rakipleri Avrupa Birliği ülkelerindeki üreticilerden çok Uzak Doğulu üreticiler olmaktadır. Türkiye coğrafi konumu başta etken olmak üzere daha çok temel faktörlere dayanarak rekabet gücünü korumaktadır. Bu çalışmanın amacı, Gümrük Birliği sürecinde, geleneksel Türk ihraç ürünleri olan tekstil ve gıdanın yanında dış ticaretteki ürün bileşimini çeşitlendirerek talepteki dalgalanmalara karşı bir korunma yaratabilecek olan potansiyel ihracat ürünlerinden elektronik dayanıklı tüketim cihazlarının rekabet gücü ve dış pazar fırsatlarını incelemektir.“Dünya Elektronik Sanayii”adını taşıyan birinci bölümde gelişmiş ülkelerin elektronik sanayindeki yeri incelenmektedir.“Türk Elektronik Sanayii”adlı ikinci bölümde Türkiye'de elektronik sanayinin gelişimi ve bugünkü durumu incelenmektedir.“Avrupa Birliğı'nde Elektronik Sanayii”adlı üçüncü bölümde Avrupa Birliği elektronik sanayinin mevcut durumu ile elektronik dayanıklı tüketim cihazları üretim ve pazar payları incelenmektedir.“Türkiye ve Avrupa Birliği'nin Elektronik Sanayinde Rekabet Gücünün Değerlendirilmesi”adlı dördüncü bölümde rekabet kavramı, Avrupa Birliği'nin karşısında Türkiye'nin rekabet gücü, Türkiye'nin bölgesel konumu değerlendirilerek ortaya konulmaktadır.“Sonuç ve Öneriler”bölümünde ise bu çalışmanın değerlendirilmesi yapılmış ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This worksheet is a study of Electronic Industry which appears to be /in every stage of our lives and it is an evaluation of the comparison between Turkey's and European Community's competition powers in Electronic Industries. It shows in every area of world's economy like health, education, defence, entertaiment, computer etc. with a volume of 830 billion Usd. However, the most important part of this industry is the consumer electronics which is consisted of color televisions, audio products, videos etc. The developed countries those which make great investments for research and development, are leading the other countries in the field of new products and the developing countries who are trying to have a share in Electronic Industry, are mainly manufacturing manpower needed products by means of cheap labour. Asia Pasific Countries are the examples for this group of countries. Turkish Electronic Industry has been improved especially within the last ten years and accomplished the exportation of 90% of its production in electronics to European Countries. In consumer electronics, color televisions are being at the first place. European Community Countries are still producing high technology needed products and electronic components by themselves. However, those countries could not compete for manufacturing manpower needed products because of cheap labour. Turkey's main competitors are Fareast producers in stead of European Community producers. Depending on the fundamental factors, Turkey, keeps the competitiveness especially by the effects of its geografical situation. The aim of this study is diversifying the export products list combination of Turkey by the potential export product as consumer electronics, besides the traditional export products like textile and food just to protect against the fluctuation of international market demands during the Custom Union period.The first chapter which has a title of“World Electronic Industry”examines the place of the developed countries in electronic industry. The second chapter named“Turkish Electronic Industry”examines the development of electronic industry in Turkey and it's situation today. The third chapter named“Electronic Industry in European Community”examines today's situation of electronic industry in European Community besides the production and market shares of consumer electronics. The fourth capter named“The Evaluation Of The Competitiveness Of Turkey's and European Community's Electronic Industry”explains the concept of competition, Turkey's competitiveness against European Community by the effects of the geografical situation. In the last section which has a title of“Conclusions and Suggestions”evaluates the study theoratically and put some suggestions.