Çağdaş tiyatroda dramaturgi ve Türk tiyatrosunda dramaturgi sorunu
  1. Tez No: 51025
  2. Yazar: ÖZLEM TURAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MURAT TUNCAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
ÖZET Dramaturgi, kısaca, bir metnin sahnelenmek üzere seçilmesinden çözüm lenmesine, araştırılmasına ve sahneye çıkarılmasına kadar olan evreler bütünü şeklinde tanımlanabilir. Tiyatro dergileri ve oyun kitapçıklarının hazırlanması, tiyatronun sanat politikasının belirlenmesi, kültürel etkinliklerin düzenlenmesi, güncelliğini yitiren metinlerin yeniden ele alınması, uyarlama ve oyunlaştırma çalışmaları gibi başlıklar da dramaturgi kapsamında incelenmektedir. Sözü edilen bu çalışma alanlarının, her dönemin estetik anlayışı içinde çözülmeye çalışıldığı düşünülmektedir.“Dramaturgi”sözcüğünü bir kavram olarak ilk kez Lessing kullanmıştır. Piscator, dramaturgiyi, sanat polikası belirleme ve metin düzenlemede uygulama alanı olarak ele almış; Brecht ise kavrama, metnin, sahnenin, düşüncenin araştırılmasında denetleyici, geliştirici ve yaratıcı olma işlevini yüklemiştir. Ayrıca, XX. yüzyılın başlarından itibaren izlenen uzmanlaşma ve işbölümü, dramaturginin de kendi içinde çeşitli çalışma alanlarına bölünmesine neden olmuştur. Ülkemizde, Tanzimat ile başlayan sanatta batılılaşma süreci, dramaturgiyi de gündeme getirmiştir. Cumhuriyet döneminde, Devlet Tiyatrosu ve Şehir Tiyatrosu'nun repertuvar belirleme çalışmalarında resmen uygulanan dramatur gi, yavaş yavaş kuramsal olmaktan çıkıp pratik uygulama alanına da kay maktadır. Dramaturgun görev listesinin yüklü ve çoğu yerde de belirsiz oluşu, kavramın yerleşmesinden çok, uygulama zemini bulmasını güçleştirmektedir. Dramaturginin, yaratıcı tartışma ve düşünme temeline dayalı olması, tiyatronun gelişimi ve işlevi konusunda da önemli görevler üstlenmesini getirmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACK Dramaturgy, in short, would be explained as a total phases of choosing text for performance in which analyzing and search are made. Besides that, the mainly subject such as preparing theatrical magazine and booklet for the performance, to constitute an art politics for the theatre in where dramaturgy works, organizing cultural activities, reinterpretation of old text, adaptation and dramatization are comprehended by dramaturgy. Of course, in the time different esthetics period gives different shape to the all mentioned subject. But, concept of dramaturgy as a word was used by Lessing for the first time. Dramaturgy, according to Piscator was application tool for constitute an art politics and means of Marxist thought to organize the text for the performance. In Brecht theatre, concept of dramaturgy has been used as a control and productive mechanism for the text which is selected for performance. Moreover, in the XX. century by the improving capitalist system which needed to division of labor and specializing in all of the aspect of life. So dramaturgy instead of changing in its concept, has have some division of working area in the theatrical institutions. In our country, dramaturgy was emerge by Tanzimat which means of westernize in the theatre as well. In the Republican period Turkey State Theatre and Istanbul City Theatre have started to use dramaturgy for preparing the repertory. By the times goes on, dramaturgy has started to apply for its own practical usage instead of its conceptual means. Now, when we look to the dramaturg with his important capacity who has lots of unclear functions in the theatre. That why dramaturgy could not find clear working area as well. But dramaturgy is still very important for the modern theatre and improving creative performance by its nature of analyzing, searching and discussion.