Alternatif medyada haberin politik bir mizahi araca dönüşümü: Zaytung örneği
Alternative media news political humor vehicle conversion: Zaytung example
  1. Tez No: 510251
  2. Yazar: FERHAT GÖÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GAMZE ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu çalışmada ana akım medya ve alternatif medya pratikleri karşılaştırmalı olarak mizah ve ironi haberciliği yapan Zaytung örneği üzerinden incelenmiştir. Ana akım medyanın haber/söylemleri, güç ve iktidar ilişkileri içerisinden geçerek toplumsal gerçekliği çarpıtmaktadır. Bu durum toplumun habere/bilgiye olan ihtiyacını tam olarak karşılamasına engeldir. Çalışmanın temel savı geleneksel haber yazım kurallarıyla yapılan mizah ve ironi haberciliğinin ürettiği genel mizahi içeriklerin, politik bir araca dönüşebilen bir olgu olduğu, aynı zamanda toplumsal gerçekliği yansıtan bir işleyişe hizmet ettiği ve toplumda hâkim olan düşünce ve yapılar karşısında muhalif ve eleştirel bir güce sahip olduğudur. Son olarak da bu çalışmada mizah ve ironi haberciliğinin, mizahi yayınların/formların alternatif bir medya mecraları olduğu, toplumsal muhalefetin ve eleştirel bir düşünsel kültürün oluşmasında önemli bir toplumsal sorumluluğu ve gerekliliği yerine getirdiği savunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the mainstream media and alternative media practices were examined comparatively through the Zaytung example, which is engaged in humor and irony journalism. Passing through the relationship between power and rulership, the news/discourse of the mainstream media distorts the social reality. Such situation precludes the society from fully meeting the need for news/information. The main thesis of the work is that the humorous and irony journalism produced by the rules of traditional news writing is a phenomenon that can be transformed into a political medium, at the same time it serves as a function that reflects social reality and has an oppositional and critical power against the thoughts and structures that dominate the society. Finally, this study argues that humor and irony journalism is an alternative media channel of humorous publications/forms and fulfills an important social responsibility and necessity in the formation of public opposition and a critical intellectual culture.