Political economy of the state-capital relation in Turkey: internationalization strategies of the SMEs
Türkiye'de devlet-sermaye ilişkisinin ekonomi politiği: KOBİ'lerin uluslararasılaşma stratejileri
- Tez No: 510261
- Danışmanlar: DR. CEMİL BOYRAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ekonomi Politikası Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ekonomi Politik ve İşletmecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu tez Türkiye'deki KOBİ'lerin; Avrupa Topluluğu Küçük İşler Yasası çerçevesinde,diğer ülkelere göre uluslararasılaşma durumunu araştırmaktadır. Araştırılan ana soru uluslararasılaşma sürecinde devlet politikaları ve koşulların KOBİ'lere nasıl olasılıklar sunduğudur. Tartışmaya çok boyutlu bir bakış açısı katabilmek için devlet politikalarına eleştirel bir analiz ile istatistiki veriler de dahil edilmiştir. Bu çalışmada ilk olarak KOBİ'lerin uluslararasılaşması teorileri ve uluslararasılaşması sürecinde karşılaşılan engellere ilişkin teorik arka plan verilmektedir. Teorik arka plandan sonra, Türkiye ekonomisi, Türk KOBİ'lerin Türkiye ekonomisine katkıları nicel verilerle gösterilmektedir. KOBİ'ler Türkiye ekonomisinin belkemiğidir, ancak uluslararası alanda rekabette zorlanmakta ve sayısız zorluklarla karşı karşıya kalmaktadır. Son yirmi yıldır hükümet politikaları KOBİ'lerin uluslararası pazarlardaki varlığının geliştirilmesi için önemli girişimlerde bulunmuştur. Ancak, bu politikalar beklenenden daha az verimli, kısa dönemli ve KOBİ'lerin belli sektörlerine karşı taraflı olmakla itham edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the internationalization state of Turkish SMEs by comparing them to those of other countries within the European Small Business Act framework. The main question investigated is that whether government policies and the conditions of the SMEs allow prospects for the internationalization process. A critical analysis of government policies and statistical data are included to bring a multi-dimensional perspective to the argument. This study first gives a theoretical background on SME internationalization theories and barriers to internationalization. Following the theoretical framework, overview of Turkish economy, Turkish SMEs and their contribution to the Turkish economy are illustrated with quantitative data. SMEs are the backbone of Turkish economy but they are hardly competitive internationally and face numerous challenges. Government policies in the last two decades have attempted to strengthen the SMEs and improve their presence in international markets. However, the policies have been less than fruitful, are short-term and accused of being biased towards certain sectors of SMEs.