Gazetecilerin Prekerleşen emeği: Eskişehir'de bir inceleme
The Precarization of journalistic labor: A study on local journalists in Eskişehir
- Tez No: 510267
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTÜL AYŞE CENGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Küreselleşme ile birlikte hayatımızın her alanında yaşanan değişimler işgücü piyasasını derinden etkilemiştir. Prekarya, küreselleşmenin emek piyasalarını giderek esnek hale getirmesi ile birlikte her geçen gün büyümekte olan ve geleceğe dair kaygıları olan kesimi ifade eden bir kavramdır. Bu bakımdan kavram, güvencesiz ve esnek emek biçimlerini gözler önüne sermek ve incelemek açısından elverişli bir tartışma alanı açmaktadır. Kol gücünden ziyade zihin gücünün üretim sürecine dahil olması, hizmet sektörünün giderek artan payının bir sonucudur. Bir beyaz yakalı olan ve fikir işçisi olarak da niteleyebileceğimiz gazeteciler özellikle medya sektörünün değişen yapısı altında prekerleşme açısından incelenmeye uygun bir meslek grubudur. Bilgi teknolojilerinin ilerlemesi, medya sektörünün holdingler bünyesinde toplanması gibi birçok sebepten dolayı gazetecilik emeği prekerleşmektedir. Araştırmada Eskişehir genelinde çalışan yerel gazetecilerin prekaryaya ait deneyimleri ve bu deneyimleri oluşturan etmenler ile gazetecilik incelenmiştir. Bu araştırmada görüşme yapılan gazetecilerin prekaryayı tanımlayan yedi tip güvenceden yoksun kalıp kalmadığı incelenmiştir. Bu güvenceler; emek piyasası güvenliği, istihdam güvenliği, iş güvenliği, çalışma güvenliği, vasıfların yeniden üretiminin güvenliği, gelir güvenliği, temsil güvenliğidir. Sonuç olarak gazeteciler kendilerini yeni bir sınıf olarak prekaryaya dahil hissetmek yerine güvencesizleşen ve giderek ürettiğine yabancılaşan ve prekerleşmekte olan bir işgücü olarak karşımıza çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
With the globalization, changes in every aspect of our lives have deeply affected the labor market. Precariat is a concept that expresses the ever growing segment of the world with concerns about the future with the increasingly flexibilization of labor markets by globalization. From this point of view, the concept, opens up a field of debate that is conducive to revealing and examining precarious and flexible forms of labor. The inclusion of intellectual labour in the production rather than manual labour is the result of the increasing share of the service sector. Journalists who are white-collar are a group of professionals suitable to be examined in terms of precarizaton of labour, especially under the changing structure of the media sector. Journalists are one the groups who experience this precarization for many reasons, such as the progress of information technology, the gathering of the media sector within the holding companies. In this research, the precariat perception of the local journalists working in Eskişehir and the factors that make up this perception are examined. As a result of the research, it was determined that interviewed journalists lacked seven types of security that define the precariat. These securities are; labor market security, employment security, job security, work security, skill reproduction security, income security, representation security. As a result, journalists do not feel inclined to prekarya as a new class, but rather they are confronted as a precarious and increasingly alienated and precarized labor force.