Türkiye'de milli marşın kabûlünde güfte ve beste tartışmaları
The discussions of lyrics and composition in approval of national anthem in Turkey
- Tez No: 510269
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH GÜNDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Tarih, Music, History
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Türk kültüründe ve Türk ordu yapılanmalarında müziğin önemli bir yer teşkil ettiği günümüze değin ulaşan kaynaklardan öğrenilmektedir. Osmanlı askeri müziği de Yeniçeri Ocağı bünyesinde Mehter Takımı adı altında varlık göstermiştir. Osmanlı Padişahlarından II. Mahmud döneminde Yeniçeri Ocağı'nın kaldırılıp yerine Asakir-i Mansure-i Muhammediye adında yeni bir ordu yapılanmasına gidilmesini takiben, Mehterhane'nin yerini almak üzere Cumhuriyet devrine kadar uzanacak olan Muzıka-i Hümâyun adında yeni bir askeri bando oluşturulmuştur. Muzika-i Hümâyun, işleyişi bakımından bir müzik okulu işlevi görmüş ve değerli müzisyenlerin yetişmesine katkı sağlamıştır. Fransız İhtilali'nden sonra Avrupa ve Balkanlarda hızla yayılan milliyetçilik akımı neticesinde Osmanlı Devleti'nde de milli hisleri kuvvetlendirmek amacıyla çeşitli marşlar yazılmıştır. Osmanlı'da bahsi geçen milli nitelikli marşların yanında II. Mahmud devrinden itibaren tahtta bulunan padişahlar için de marşlar bestelendiği görülürken, devleti ve milleti temsil etme amacıyla yazılmış bir milli marşa rastlanmamaktadır. Milli Mücadelenin ilk yıllarında bağımsızlık mücadelesinin yanı sıra ulus devlet olma yolunda da çaba gösteren TBMM hükümeti, ulus devletlerin sembollerinden birisi olan milli marşın yazılması için yarışma düzenlemiştir. Neticede muhalefetlere rağmen kabul olunan Mehmet Akif'in ''İstiklâl Marşı'' isimli güftesi, daha sonraki süreçte bestelenmek üzere yeni bir müsabakaya tabi tutulmuştur. Ancak bu süreç güfte seçimine nazaran daha uzun ve sancılı olmuştur. Çalışmanın asıl amacı; Milli Marş'ın bestelenmesinden, bestenin değişimine kadar geçen zaman dilimine tarihsel olduğu kadar müzikal değerlendirmeler ile de ışık tutmak ve bu hususta yapılan eleştirileri gün yüzüne çıkartmaya çalışmak olacaktır.
Özet (Çeviri)
It can be concluded out via extant resources that music has an important place in Turkish culture and Turkish army settlements. Ottoman Military Music Group existed under the title of Janissary Band within the scope of Janissary. Following the new military structure called Asakir-i Mansure-i Muhammediye after Mahmud II, one of the Ottoman Sultans, abolished the janissary, Ottoman Imperial Music Orchestra (Muzıka-i Hümâyun) was established as a new military band; as a result, Janissary Band was replaced by this new band and it went back to Republic Age. Muzıka-i Hümâyun acted as a music school and contributed to raising valuable musicians. As a result of nationalism movement which spread swiftly in Europe and the Balkans, many anthems were written in Ottoman Empire in order to reinforce national feelings. In addition to these national anthems, anthems were also composed for the sultans on the throne as of age of Mahmud II; however, there is no evidence of any national anthem which was written to represent the community and nation. The state of The Grand National Assembly of Turkey (TBMM) held a contest so that a national anthem which is a symbol of nation states can be written because it exerted much effort to become a nation state in addition to war of independence. As a consequence,“Turkish National Anthem”composition by Mehmet Akif Ersoy was approved despite opposition and it was subject to another contest so that it could be composed later. However, this period was longer and harder compared to lyrics selection. This study aims to offer an insight into the process between composition of National Anthem and change of composition by means of both historical and musical evaluations and unearth the criticisms in this respect.