Malatya kayısısının ulusal ve uluslararası pazarlama sorunları
  1. Tez No: 51027
  2. Yazar: ZELİHA DEMET SESLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. İKBAL AKSULU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
ÖZET Sözkonusu Tezin konusunu oluşturan Malatya Kayısısının Ulusal ve Uluslararası Pazarlama Sorunları, beş bölüm halinde incelenmiştir. Tarımsal ürünlerin pazarlama ve tüketim özellikleri ana başlığı altında hazırlanan birinci bölümde, tarımsal ürünlerin pazarlama özellikleri, ürün türüne ve pazar tür ve düzeylerine göre ayrı ayrı incelenmiştir. Aynı bölümde tarımsal pazarlamada sözkonusu olan örgütlenme biçimleri ve bu örgütlerin türleri kısaca ele alındıktan sonra, dışsatımı gerekli kılan nedenler üzerinde durularak tarımsal ürünlerin tüketim özelliğine ilişkin kısa açıklamalar yapılmıştır. Türkiye'nin Tarımsal Yapısı ve Malatya'da Tarım başlığı altında incelenen ikinci bölümde, Türkiye'nin ve Malatya'nın tarımsal ürün yapısı genel olarak incelenmiş ve Malatya'da kayısı üretimi nitelikleri, üretim biçimi, ürünün geliştirilmesi için şu ana dek geliştirilen yöntemler ile kayısı üretimi ile ilgili kişi ve kurumlar ayrıntılı olarak ortaya konmuştur. Üçüncü bölümde, Malatya kayısısının bugüne kadar olan pazarlama uygulamaları, yurtiçi pazarlaması ve yurtdışı pazarlama olanaklarının değerlendirilmesi başlıkları altında ortaya konmuştur. Yurtiçi pazarlaması, yerel pazar yapısı ve özellikleri, ulusal pazar yapısı ve özellikleri, yasal uygulamalar alt başlıklar halinde ele alınmış ve bu pazar yapısına göre oluşan pazarlama karması incelenmiştir. Yurtdışı pazarlama olanaklarının değerlendirilmesi ise, ABD başta olmak üzere kayısı dışsatımının yapıldığı ülkelerin pazar yapısı, özellikleri ve yasal uygulamaların incelenmesi sonucu ortaya konmuştur. Dördüncü bölüm, araştırmanın uygulama bölümünü oluşturmaktadır. Bu bölümde araştırmanın amacı ve yöntemi ve sınırları belirtilerek önemli ı sözcük ve kavramlar kısaca tanımlanmıştır. Araştırma sonucu elde edilen bulgular tablolaştırılarak ayrıntılı olarak yorumlanmış ve önerilerle birlikte sunulmuştur.^ Sonuç bölümünde araştırmadan elde edilen bulguların ortaya koyduğu gerçeklerin bir özeti ile birlikte bu araştırmanın başka hangi yeni araştırma konularını ortaya çıkardığı anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis titled“ International and National Marketing Problems of Malatya Dried Apricots ”consists of five sections. 'Section öne is titled“ Production and Consumption Characteristics of Agricultural Products ”. in this section, marketing specifications of agricultural products according to kinds of product, kinds and levels of markets are analyzed. Meanvvhile, marketing organizations and the variety of these organizations, causes which necessitate export and consumption characteristics of agricultural products are explained. Section two titled“ Agricultural Structure of Turkey and Agriculture in Malatya ”explains, in some detail, the agricultural product combination of Turkey and Malatya and methods developed and actually applied in the production of Malatya Apricots. Known methods of marketing Malatya apricots now and national and international marketing potential opportunities of the same product are covered in the third section titled“Marketing Methods of Malatya Apricots”. Also, in this section, national marketing structure and characteristics, of Malatya apricots, related legal procedures and the marketing mix are analyzed in detail. international marketing opportunities examined include market structures, characteristics and legal procedures concerning ali of the buyer countries of Malatya apricots especially those of the U.S.A Section four titled“ National and international Marketing Problems of Malatya Apricots ”covers the field research. in this section, the purpose of the research, implemented procedures and limits and the definitions of the key vvbrds are explained. Findings of the study, Their discussions and related proposals are also given together in this section. IIIin the last section titled“ The Conclusion and General Evaluation ”, findings and contribition of the study as well as the new research topics emerged from this study are briefly summarized.