Türkiye'de 1980 sonrası dönemde transfer harcamalarının gelir dağılımı üzerine etkileri
  1. Tez No: 51026
  2. Yazar: MELEK COPKUR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ÖMER ARASIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET Türkiye'de gelir dağılımı sorunu ile ilgili çalışmalar değişik zamanlarda ele alınmış ve bazı araştırmalar yapılmıştır. Yapılan araştırmalar gelir dağılımının düzelmediğini, aksine bozulduğunu göstermiştir. Bu gözlemler, gelir dağılımını kısa dönemde düzeltmek için kamu harcamaları ve vergi politikasının etkili olup olmayacağı konusunda iktisat politikalarını gündeme getirmiştir. Bilindiği üzere, vergiler aracılığı ile elde edilen milli gelirin bir kısmı harcamalar şeklinde tekrar topluma geri dönmektedir. Gelirin kişisel ve fonksiyonel dağılımından farklı olarak,“yeniden dağılım”adı verilen bu dağılım farklı şekillerde karşımıza çıkmaktadır. Devletin kamu hizmetlerini gerçekleştirebilmesi için gelir toplaması gereklidir ve gelirin yeniden dağılıma uğraması da bunun bir sonucudur. Nitekim devletin bütün mali işlem ve faaliyetleri sonucunda gelir dağılımı istense de istenmese de değişikliğe uğramaktadır. Gelir dağılımının istikrarlı bir şekilde iyileştirilmesi, toplumsal refahın yükseltilmesi ve yaygınlaştırılması gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler içintemel amaçtır. Günümüz ileri toplumlarında gelirin etkili bir yeniden dağılımına ulaşmak için öngörülen yollar; vergi sistemi, devletçe sağlanmış bedelsiz veya desteklenmiş, mal ve hizmetler ile transfer harcamaları olarak sıralanmıştır. Bu araçlar belirli bir politika izlenerek kullanılmak suretiyle toplumda arzulanan bir gelir dağılımı sağlanabilmektedir. Az gelişmiş ülkelerde ve ülkemizde alt gelir gruplarının hayat standardını arttırmak için, doğrudan yatırım sistemleri geliştirilmeli, bu kesimin yararlandığı eğitim ve sağlık hizmetleri desteklenmeli, ücretlilerin milli gelirden aldıkları payın arttırılması sağlanmalıdır. Bunun yanısıra, sermayenin tabana yayılması konusunda ve istihtam olanaklarını artışında önemli katkı sağlayan araçlardan olan küçük ve orta ölçekli işletmelerin desteklenmesine büyük önem verilmelidir. Ayrıca nüfusun çoğunluğunu tarım sektörünün oluşturduğu ülkelerde, tarım gelirlerini arttırıcı politikalarla birlikte küçük üreticilere doğrudan gelir desteği sağlanarak gelir dağılımının iyileştirilmesi mümkün olacaktır.Sonuçda gelir dağılımını iyileştirici bu politikaların uygulanması sırasında transfer harcamaları büyük ölçüde etkili olacaktır. Uygulanan bu yöntemlerin çoğu, transfer harcamaları kapsamında yer alan iktisadi ve mali yardımları içermektedir. Ülkemizde transfer harcamaları özellikle 1980 sonrasında giderek artmıştır. Bu artışın temel nedenlerinden biri olan iç ve dış borç faizlerinin aynı zamanda gelir dağılımını da olumsuz yönde etkilediğini görmekteyiz. Bu çalışma transfer harcamalarının gelir dağılımı üzerindeki etkilerini esas almakla birlikte, gelir dağılımı kavramını ve transfer harcamalarının yapısını da kapsamaktadır. Bu incelemeler sayesinde transferlerin gelir dağılımı üzerinde olumlu ve olumsuz etkileri ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The studies related with the problem of income distribution in Turkey are have been examined and researches have been done from time to time. The searches have shown that the income distribution didn't became reasonable, on the contrary it has become worse. These observations to reform the income distribution in short terms has become, if the economic policies about public expenditures and tax policy effective or not, on the focus. As it's known, some part of national income obtained via taxes returns to the public as expenditures. This distribution which is called“redistribution”differently than the distribution of income, individually and functionally; is shown up in different ways. The government has to collect tax in order to carry out public services and the redistribution is the result of this. Therefore, as a result of the operations and activities of the government, income distribution changes naturally. Making the income distribution better with stabilization, increasing the social welfare and making it widespread are basic goals for the developing countries. Nowadays in the developed societies, the ways to an effective redistribution are tax system, goods and services without any charges or provided or supported by the government and transfer expenditures. These implementations are able to provide a desirable income distribution in society if they are used by following a specific policy. In our country and in the less developed countries in order to increase the living standards of lower income groups, direct investment systems must be developed, health and education services received by this section of society must be supported, part of those who are receiving payments taken from national income must be increased. Beside this, the government must give importance to small and medium sized companies which are very important for making the capital widespread in the society and increasing the employment possibilities. In the countries where the majority of the population is in agricultural sector, it will be possible to make the income distribution by providing a direct income support to the smallsized producers with the policies making the agricultural income increased. Consequently, transfer expenditures will be very effective a great deal by operating these policies. Most of those methods having been performed are consist of economic and fiscal supports that are in transfer expenditures. Transfer expenditures in our country, has increased gradually especially after 1980's. The interest payments of domestic and foreign depths which are basic causes of this increase, inflounces income distribution negatively. This study basically figures out the effects of transfer expenditures over income distribution. However it is included of concept of income distribution and the structure of transfer expenditures. Thanks to these examinations, we tried to show the positive and negative effects of transfer expenditures over income distribution.