Sugammadeks'in sıçanların karaciğeri yapısına ve enzimlerine etkisi
The effect of sugammadex on rat's liver structure and enzymes
- Tez No: 510278
- Danışmanlar: PROF. DR. NURSEL GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışmada anestezi alanında hastaları uyandırmak ve anestezi ilaçlarının yan etkilerini ortadan kaldırmak için kullanılan sugammadeksin, sıçan karaciğeri hücre yapısına ve aktin filamentlerine histokimyasal etkisi ışık ve floresan mikroskobu ile incelendi. Ayrıca karaciğer enzim testleri biyokimyasal yöntemlerle değerlendirildi. Deneylerde kullanılan sıçanlar (n:6 birey) kontrol grubu, 1 saat, 6 saat, 12 saat ve 24 saatlik sugammadeks uygulanan gruplar olmak üzere beş gruba ayrıldı. Sugammadeksin 75 mg/kg'lık tek dozu ergin erkek sıçanlara intravenöz yoldan verildi. Belirli deneme sürelerinden sonra sıçanlardan karaciğer örnekleri alındı. Örnekler ışık ve floresan mikroskobuna hazırlandı. Karaciğerdeki enzimlerin kandaki seviyeleri spektrofotometrik yöntemlerle ölçüldü. Yapılan bu tez çalışmasında elde edilen verilere göre hematoksilinli boyamada en etkili sürenin on iki saatte olduğu ve hücre yapılarının hafif hasar gördüğü tespit edildi. Floresan mikroskobunda yapılan incelemeye göre ise karaciğer dokusunda on ikinci saatte sentral venlerde ve sinuzoitlerde eritrosit yoğunluğu ve aktin ipliklerinin çekirdek çevrelerinde bozularak yığınlaştığı gözlendi. Öçlülen enzimlerden gamma glutamil transferaz (GGT) enzim seviyesinin kontrol grubuna göre düştüğü gözlendi. Diğer enzim değerlerinin ise bir saatlik uygulama süresinde sugammadekse bağlı olarak arttığı tespit edildi. Sugammadeksle yapılan bu yüksek lisans tez çalışmasında, sugammadeksin histolojik açıdan aktin ipliklerini on ikinci saate bozması yönünden, GGT enziminin seviyesini bütün deney sürelerinde düşürmesi ve aspartat aminotransferaz (AST), alkalen fosfataz (ALP) ile alanin amino transferaz (ALT) enzim seviyelerinin bir saatte kontrol grubuna göre yükselmesi yönünden etkili olduğu ortaya konuldu.
Özet (Çeviri)
In this study, the histochemical effect of sugammadex on rat liver tissue and actin filaments was investigated by light and fluorescence microscopy, which was used to awaken patients in the field of anesthesia and to remove the side effects of anesthetic drugs. In addition, liver enzyme tests were evaluated by biochemical methods. The rats (n: 6 individuals) used in the experiments were divided into five groups: the control group, 1 hour, 6 hours, 12 hours and 24 hours sugammadex applied groups. Sugammadex was given intravenously to single-dose adult male rats at 75 mg / kg. Liver samples were taken from rats after certain trial periods. Samples were prepared for light and fluorescence microscopy. Levels of enzymes in the liver were measured by spectrophotometric methods. According to the results obtained in this thesis, in hematoxylin staining the most effective time was twelve hours and the cell structures were slightly damaged. Fluorescence microscopy revealed that erythrocyte densities and actin filaments in the central venules and sinusoids collapsed and disappeared in the nucleus surroundings at twelve hours in the liver. The level of gamma-glutamyl transferase (GGT) enzyme was lower than the control group. The other enzyme values were found to increase in the course of one hour of application, depending on sugammadex. In this master thesis, sugammadex was shown to decrease the level of GGT enzyme in all experimental periods, to increase the level of alanine amino transaminase (ALT), aspartate amino transferase (AST) and alkaline phosphatase (ALP) enzyme compared to the control group at one hour and the breakage of actin filaments in the histologically to the twelfth hour.