Ratlarda deksmedetomidin ve sugammadeks'in erken dönem yara iyileşmesinde inflamatuar etkilerinin incelenmesi
Investıgatıon of the ınflammatory effects of dexmedetomıde and sugammadex on early wound healıng ın rats
- Tez No: 801755
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU ÇANAKÇI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Giriş: Yara onarımında proinflamatuar sitokinler olan IL-1α, IL1-β, IL-6 ve TNF-α artışının, iyileşmenin akut inflamatuar süreci boyunca güçlü bir şekilde arttığı gösterilmiştir. Bu çalışmadaki amacımız, ratlarda oluşturulan deneysel yara modelinde, lokal deksmedetomidin ve sugammadeks uygulamasının inflamatuar yanıtın önemli belirteçlerinden olan TNF-α, IL-1β düzeyleri ve histopatolojik skorlar üzerine olan etkilerini araştırmaktır. Materyal ve Metot: Çalışmaya 10-12 haftalık, 250-300 gr ağırlığında olan 24 adet erkek Wistar-Albino türü rat dahil edildi. Sırt bölgesinde 1 cm'lik cilt ve ciltaltı bağ dokusunu içeren longitüdinal cerrahi kesi yapıldı. İnsizyon dudaklarına 2 ml 10 mcg Grup D'ye sulandırılmış deksmedetomidin (n=8), Grup S'ye 2 ml 10 mg sulandırılmış sugammadeks (n=8), Grup K'ya serum fizyolojik 2 ml (n=8) infiltre edildi. 4/0 ipek iplik kullanılarak cilt ve cilt altı dokular karşılıklı dikildi. İşlem sonrası 30.dakikada 1.5 ml kan örneği alınarak santrifüj edildi. Plazma TNF-α, IL1-β düzeylerine bakıldı. Ratlar uyandırıldı. 7 gün süre ile yaşamları devam ettirildi. İşlem sonrası 7.günde deneklerin insizyon hattından biyopsi alındı ve histopatolojik olarak yara iyileşmesi skorlarına bakıldı. Bulgular: Gruplara göre TNF- α ortalama değerleri arasında fark tespit edilmiştir. (p=0.016). Kontrol grubunda TNF- α ortalama değeri 299.59; Deksmedetomidin grubunda 253.41; Sugammadeks gubunda 249.51 olarak tespit edilmiştir. IL-1β değerleri, kronik inflamasyon (KI), Granülasyon (G) ve Fibrozis (F) skorları gruplara göre farklılık göstermemektedir (p değerleri sırasıyla 0.752, 0.118, 0.368, ve 0.296).
Özet (Çeviri)
Objective: It has been shown that the increase of proinflammatory cytokines IL-1α, IL1-β, IL-6 and TNF-α in wound repair is strongly increased during the acute inflammatory process of healing. Our aim in this study was to investigate the effects of local dexmedetomidine and sugammadex application on TNF-α, IL-1β levels and histopathological scores, which are important markers of inflammatory response, in an experimental wound model created in rats. Materyal ve Metot: The study included 24 male Wistar-Albino rats aged 10-12 weeks and weighing 250-300 gr. A longitudinal surgical incision containing 1 cm of skin and subcutaneous connective tissue was made in the dorsal region. 2 ml of 10 mcg diluted dexmedetomidine (n=8) was infiltrated into the incision lips to Group D, 2 ml of 10 mg diluted sugammadex (n=8) to Group S, 2 ml of physiological saline to Group K (n=8). Skin and subcutaneous tissues were sewn together using 4/0 silk thread. 1.5 ml blood sample was taken at 30 minutes after the procedure and centrifuged. Plasma TNF-α, IL1-β levels were measured. Rats awakened. Survived for 7 days. On the 7th day after the procedure, a biopsy was taken from the incision line of the subjects and their histopathological wound healing scores were evaluated. Findings: There was a difference between the mean values of TNF-α according to the groups (p=0.016). The mean value of TNF-α in the Control group was 299.59; 253.41 in the Dexmedetomidine group; It was determined as 249.51 in the Sugammadex group. IL-1β values, chronic inflammation (KI), granulation (G) and fibrosis (F) scores did not differ between groups (p values 0.752, 0.118, 0.368, and 0.296, respectively). A significant difference was found between the active inflammation scores (AI) of the groups (p=0.007).