Ali Şîr Nevâyî'de İnsan-ı Kâmil modeli
Human-Moderate Model in Ali Şîr Nevâyî
- Tez No: 510301
- Danışmanlar: PROF. DR. VAHİT GÖKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
“Ali Şîr Nevâyî'de İnsan-ı Kâmil Modeli”konulu tezimiz giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Başlangıç olarak tezin konusu ve kapsamı, amacı ve önemi kısaca açıklanıp tezin hazırlanma sürecinde izlenen yöntem hakkında bilgi verilmiştir. Birinci bölümde Nevâyî'nin yaşadığı çağ, hayatı, eserleri ve şahsiyeti ile ilgili genel malumatlara değinilmiştir. İkinci bölümde ise Kur'an-ı Kerim'de insan-ı kâmil kavramının karşılığına ve tasavvuf disiplininde insan-ı kâmil meselesinin kaynağına değinilerek konuya temel hazırlanmıştır. Daha sonra Nevâyî'nin insan-ı kâmilden kastının ne olduğu belirtilerek seyr ü sülûk bağlamında insan-ı kâmil yetiştirme sistemi açıklanmıştır. Nevâyî'nin eserlerinde belirli bir tasnif dâhilinde ve herhangi bir tasnife tabi tutmadan ele aldığı ameli ve ahlaki kavramlar çizgisinde bir insan-ı kâmil modeli oluşturmaya çalışılmıştır. Sonuç kısmında da tez ile ilgili genel değerlendirmelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Our thesis about“Human-Moderate Model in Ali Şir Nevâyî”consists of an introduction and two sections. Initially, the subject and scope of the thesis, the purpose and importance of the thesis are briefly explained and information is provided for the method used in the preparation process of the thesis. In the first part, the general issues relating to the age, life, works and personality of Nevâîî are mentioned. In the second part it is based on the source of the concept of the human being in the Quran and the source of the human problem in the elite discipline. Later on, the human-i-cumulative education system has been described in the context of the mystic journey (seyr-i suluk) of the Nevâyîs of human beings. Nevâyî's works have been attempted to create a human-made model in the line of the moral and ethical concepts, which are in the form of a specific class and without any validation. In conclusion, the general evaluation of the thesis is made.