Tatarcık (Diptera:Psychodidae) populasyonlarının genetik çeşitliliğinin belirlenmesi
Determination of genetic diversity in (Diptera:Psychodidae) population by mtDNA COI gene sequences
- Tez No: 510300
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞAHİN TOPRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada, Phlebotomus papatasi populasyonunda mitokondriyal DNA sitokrom c oksidaz altünite I (mtDNA COI) gen bölgesinin dizi analizlerine dayalı genetik çeşitlilik belirlenmiştir. Toplam 35 örnekte altı değişken bölge ve altı haplotip tespit edilmiştir. Ortalama haplotip (h) ve nükleotit çeşitliliği (π) sırasıyla 0.893 ve 0.0051 olarak hesaplanmıştır. Nötralite testi sonucunda tüm değerler istatistiksel olarak önemsiz bulunmuştur (p>0.05). Yapılan bu çalışmadaki sonuçlar P. papatasi türü için ilk kez elde edilmiş verilerdir. mtDNA COI gen bölgesi için belirlenen haplotipler literatür açısından yeni sonuçlar olup, bu türün genetik çeşitliliği açısından önemli bir veri seti oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, genetic diversity of Phlebotomus papatasi population was detected based on mitochondrial DNA cytochrome c oxidase subunit I (mtDNA COI) gene sequences. Six haplotypes and six polymorphic sites were detected in totally 17 individuals. The average haplotype diversity (h) and nucleotide diversity (π) were calculated 0.893 and 0.0051 respectively. The result of Neutrality test as statistically was insignificant (p>0.05). The results obtained by this study performed firstly for P. papatasi species. Determinedhaplotypes for mtDNA COI gene region are new results for literature, in terms of genetic diversity of this species is an important data set.