Moda tasarımcılar için portfolyo hazırlama ve örnek uygulama
Portfolio preparation for fashion designers and model application
  1. Tez No: 510303
  2. Yazar: SEMA ORBAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİHA AĞAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Yetenek göstermeye dayalı alanlarda yapılan çalışmaları, yetenekleri, yeterlilikleri sunmada en etkili yöntem portfolyodur. Portfolyo birçok araştırmacı tarafından belli başlıklarla sınıflandırılmıştır. Portfolyo türlerinden birini tercih ederken kullanılacak alan veya eğitimci ya da işverenin istekleri göz önünde bulundurulmalıdır. Günümüzde portfolyonun en çok tercih edildiği alanlardan birisi de moda tasarımdır. Portfolyo; akademik kariyer düşünen moda tasarımcılarına ve moda alanında çalışmak isteyen bireylere kendini ispatlama imkanı sunar. Moda portfolyoları iş başvurularında önem teşkil etmektedir ve bir nevi tasarımcını özgeçmiş niteliğini üstelenmektedir. Bu çalışmanın amacı, moda tasarım alanına yönelik portfolyo tasarım sürecinin ortaya konulmasıdır. Amacı gerçekleştirmek için uygulamalı Etkinlik portfolyosu hazırlanmış ve içerisinde yer alacak 12 parçalık kapsül koleksiyon oluşturulmuştur. Kapsül koleksiyon ve portfolyo tasarım süreci uygulamalı olarak anlatılmış ve görsellerle desteklenmiştir. 12 parçalık kapsül koleksiyonun içerisinde yer alan 2 parça ürün 3B kalem ile üretilmiştir. Kullanılan malzeme tercihi ile moda tasarım alanında farklı bir uygulama tekniği kullanılmak istenmiştir. Bu çalışma ile moda tasarım alanında portfolyo hazırlamak isteyen bireylere kalıcı ve öğretici bir kaynak sunulması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
The most effective way to present projects, skills and competencies in the fields based on proving talent is portfolio. The concept of portfolio has been classified by several scholars under certain headings. When choosing a type of portfolio; the area it is going to be used or requests of the instructor or employer must be taken into account. Today, one of the areas where the use of portfolio is mostly preferred is fashion designing. Portfolio gives fashion designers, who are eager to pursue an academic career and individuals willing to work in the field of fashion, the opportunity to prove themselves. Fashion portfolios are of great importance when it comes to job applications and serves as résumés for designers. Aim of this study is to explain the process of portfolio design in the field of fashion. For this purpose, an Activity portfolio has been prepared and a 12-piece capsule collection has been designed to be included. The process of capsule collection and portfolio design has been explained practically and accompanied by images. 2 of the 12-piece capsule collection have been designed with 3B pen. The reason of choosing this specific type of material is to use a different kind of application technique. With this study, it is aimed to suggest a permanent and instructive source for individuals who are willing to prepare portfolio in fashion design.