Türk bankacılık sisteminde etkinlik ve 2008 küresel finansal krizi: Katılım bankacılığının geleneksel bankacılık ile karşılaştırmalı analizi
Efficiency of turkish banking system and 2008 global financial crisis: Analysis of participation banking comparison with conventional banking
- Tez No: 510304
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FÜSUN YENİLMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Katılım bankaları, İslam dini ile uyumlu faaliyet gösteren bankalardır. Bu bankaların da geleneksel bankalar gibi fon transfer sürecinde etkin çalışması arzulanmaktadır. Bu çalışma Türkiye'de bulunan katılım bankaları ve geleneksel bankaların etkinliğini analiz ederek, 2008 küresel krizinin katılım bankalarının etkinliğinde bir değişmeye sebep olup olmadığını incelemeyi amaçlamaktadır. Veri zarflama modeli ile yapılan analizlerde, 5 katılım bankasından sadece iki tanesinin etkin çalıştığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Participation banks are banks operating compatible with Islam. It is desirable for these banks to work effectively in the fund transfer process like conventional banks. This study aims to compare the efficiency of participation and conventional banks in Turkey. The second aim of the study is to analyze the effect of the 2008 crisis to the efficiency the participation banks. In the analyzes made with the data envelopment model, only two of the 5 participating banks reached the result of effective working.