Beypazarı'nda gündelik hayatın dönüşümü: Kadınların deneyimleri
The transformation of daily life in Beypazarı: The experiences of women
  1. Tez No: 510305
  2. Yazar: ZEYNEP NAGİHAN KAHVECİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Beypazarı'nda turizmin başlamasıyla birlikte kadınların evlerinde ürettikleri sarma, baklava, bazlama gibi ürünleri tezgâhlarda ve dükkânlarda satmaya başladıkları ve böylece ekonomik özgürlüklerini elde ettiklerine yönelik bir dönüşüm anlatısı vardır. Bu dönüşüm anlatısında kadınlar toplu bir kategori olarak sunulmakta, özneliklerine ve gündelik hayatlarına dair herhangi bir bilgi verilmemektedir. Bu çalışma, Beypazarı'ndaki dönüşüm anlatısında sözü edilen kadınların kamusal ve özel alandaki gündelik hayat deneyimlerine odaklanmıştır. Her bir kadının deneyiminin biricik olduğu meselesi bu çalışmanın izleğini oluşturmaktadır. Tezgâhlarda ve dükkânlarda satış yapan kadınların emek süreçlerine nasıl dâhil oldukları, gündelik hayat içerisinde geliştirdikleri direniş pratikleri, kadınlar arası ilişkiler, kendiliklerini nasıl kurdukları gibi konular bu çalışmada ele alınmıştır. Çalışma, Beypazarı dönüşüm anlatısının tek sesli bir anlatı olmadığını ve kadınların her birinin deneyimlerinin, hayallerinin, eylemliliklerinin ve direniş pratiklerinin birbirinden farklı olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
There has been a transformational narrative of the fact that, with the commencement of tourism in Beypazarı, women began to sell products such as wrapping, baklava, bazlama, which they produced in their homes, on benches and shops, thus obtaining economic freedoms. In this transformational narrative, women are presented as a collective category, with no information on their subjectivity and everyday life. This study focuses on the everyday life experiences of women in the public and private areas mentioned in the transformation narrative in Beypazarı. The issue of how each woman's experience is unique is the pursuit of this work. The issue of how each woman's experience is unique is the pursuit of this work. Topics covered in this study include how women involved in sales at counters and shops participate in labor processes, the resistance practices they have developed in everyday life, interrelations between each other, and how they establish themselves. The study has revealed that the Beypazarı transformation narrative is not a monolithic narrative, and that the experiences, dreams, activism and resistance practices of each of the women are different.