Beypazarı'nda üreyen neophron percnopterus'un(küçük Akbaba) GSM vericileri ile alan kullanımının vegöç rotasının incelenmesi
Identification of habitat use and migration route of theneophron percnopterus (egyptian vulture) breeding inbeypazari using GSM transmitters
  1. Tez No: 1015615
  2. Yazar: AHMET CAN TINAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK KEFELİOĞLU, PROF. DR. KİRAZ ERCİYAS YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
Özet
Küçük akbaba (Neophron percnopterus), küresel ölçekte nesli tehlike altında olan yırtıcı bir kuş türüdür. Zehirlenme, çarpışma ve elektrik çarpması gibi tehditler nedeniyle popülasyonu azalmaktadır. Türkiye'nin önemli üreme alanlarından biri olan Beypazarı'nda, bu türe ait bireylerin üreme dönemi alan kullanımı, göç ve kışlama stratejileri ile karşılaştıkları tehditler hakkında veri eksikliği bulunmaktadır. Bu durum, etkili koruma stratejileri geliştirilmesini zorlaştırmaktadır. Bu çalışmada, Beypazarı'nda üreyen üç erişkin bireye 2022 yılında takılan GSM-GPS vericilerden elde edilen sırasıyla 644, 972 ve 1076 günlük yüksek çözünürlüklü hareket verileri analiz edilmiştir. Bireylerin göç, yazlama ve kışlama süreleri karşılaştırılmış; günlük hareket verileri, çekirdek alan büyüklükleri ve habitat tercihleri incelenmiştir. Üreme dönemlerinde kullanılan çekirdek alanların habitat örtüsü, insan kaynaklı yapılarla ilişkisi ve barındırdığı tehditler değerlendirilmiştir. Göç rotaları, ilkbahar ve sonbahar dönemleri arasındaki farklılıklar ile konaklama alanları analiz edilmiş, göç sırasındaki su yüzeyi gibi coğrafi bariyerleri aşma davranışları ortaya konmuştur. Kışlama alanları, süreleri ve bu alanlardaki yerel hareketlilik örüntüleri karşılaştırılmıştır. Her aşamada belirlenen tehditler, özellikle enerji nakil hatları ve hayvancılık faaliyetleriyle ilişkili riskler bağlamında ele alınmış ve buna yönelik çözüm önerileri sunulmuştur. Bu çalışma, Küçük akbabanın yıllık döngüsündeki alan kullanımı ve tehdit dinamiklerini ayrıntılı biçimde ortaya koyarak, korunmasına yönelik bilimsel bir temel sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The Egyptian Vulture (Neophron percnopterus) is a globally endangered raptor species. Its population continues to decline due to threats such as poisoning, collisions, and electrocution. Although Beypazarı, Turkey, is among the species' most important breeding areas, there is a significant lack of data regarding breeding season habitat use, migration and wintering strategies, and threat dynamics for the local population. This information gap hinders the development of effective conservation strategies. In this study, high-resolution movement data were obtained from three adult individuals breeding in Beypazarı, using GSM-GPS transmitters deployed in 2022. A total of 644, 972, and 1076 tracking days were analyzed. Migration, summering, and wintering durations were compared; daily movement metrics, core area sizes, and habitat preferences were assessed. The structure of core areas used during the breeding season, their habitat composition, associations with anthropogenic structures, and threats were examined. Migration routes and differences between spring and autumn migrations, as well as stopover sites, were analyzed. The crossing of geographical barriers such as water bodies during migration was also evaluated. Wintering sites, duration, and local movement patterns were compared. Identified threats throughout the annual cycle were addressed, especially those related to power lines and intensive livestock farming, and practical mitigation suggestions were proposed. This study provides a detailed understanding of the Egyptian Vulture's spatiotemporal behavior and threat dynamics throughout its annual cycle and establishes a scientific basis for the development of targeted conservation actions.