Türkiye ekonomisi için üçüz açık üzerine bir analiz
An analysis on triplet deficit for Turkish economy
  1. Tez No: 510321
  2. Yazar: BARIŞ ALTINSOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YELİZ SARIÖZ GÖKTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Küreselleşen dünya düzeni ülkelere yeni fırsatlar vadetmiş ve ticari ilişkiler açısından sınırlar kaldırılmıştır. Özellikle gelişmekte olan ülkelerde görülen bütçe açığı sorunu yanına dış ticaret açığının da eklenmesiyle ekonomi dünyasına“ikiz açıklar hipotezi”olarak kazandırılmış ve uzunca bir süre gündemde ki yerini korumuştur. Ülkelerin ekonomileri incelenirken ikiz açıklar hipotezinin yetersiz kalması nedeniyle bu hipoteze tasarruf-yatırım açığı eklenmiş ve yeni hipotezin adı“üçüz açıklar hipotezi”olarak yerini almıştır. Üçüz açıklar hipotezi, bütçe açığı, cari işlemler açığı ve tasarruf yatırım açığının birbirleri arasındaki ilişkiyi ortaya koymaya çalışmış ve birbirlerini etkilediklerini savunmuştur. Bu çalışmada üçüz açıklar hipotezinin unsurlarından olan bütçe dengesi, cari işlemler dengesi ve tasarruf-yatırım dengesi bölümler halinde incelenmiş ve Türkiye ekonomisinden yola çıkılarak durum analizi yapılmaya çalışılmıştır
Özet (Çeviri)
The globalizing world has offered new opportunities to the orderly countries and the boundaries have been removed in terms of commercial relations. Especially in the developing countries, the budget deficit problem has been added to the world of economy as a“twin deficit hypothesis”by adding foreign trade deficit and it has maintained its place on the agenda for a long time. As the economies of the countries were examined, the savings-investment deficit was added to this hypothesis due to the inadequacy of the twin deficit hypothesis and the new hypothesis was named as the“triple deficit hypothesis”. The triple deficit hypothesis argues that budget deficits, current account deficits, and savings investment deficits have tried to show the relationship between each other and affect each other. In this study, the budget balance hypothesis explains the elements of triplets, saving-investment balance and the current account balance into sections and examined the situation analysis has tried to make the basis of the economy of Turkey.