Acil servise başvuran ve ciddi hiponatremi tespit edilen geriatrik hastalarda; etiyoloji, prezentasyon, prevelans, tedavi ve klinik sonlanım
Geriatric patients with severe hyponatremia attended to emergency department ;etiology,presentation,prevalence,treatment and clinical outcome
  1. Tez No: 510320
  2. Yazar: ESRA CENGİZ
  3. Danışmanlar: DR. NİSBET YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Geriatri, Nefroloji, Endocrinology and Metabolic Diseases, Geriatrics, Nephrology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET Amaç: Ciddi hiponatremi özellikle geriatrik hastalarda mortalitesi ve morbiditesi yüksek, acil tedavi edilmesi gereken bir klinik tablodur. Literatürde acil servise başvuran hastalarda hiponatremi ve ciddi hiponatremi ile ilgili çalışmalar bulunmaktadır; fakat acil servise başvuran geriatrik yaş grubunda ciddi hiponatremi ile ilgili yapılmış herhangi bir çalışmaya rastlamadık. Biz bu çalışma ile acil servise ciddi hiponatremi ile başvuran geriatrik hastaların prevelansını, risk faktörlerini, etiyolojisini, tedavi rejimlerini belirlemeyi ve bunların mortalite ile olan ilişkisini incelemeyi amaçladık. Gereç ve yöntem: Çalışmamıza Mart 2016 ile Mart 2017 tarihleri arasında acil servise başvuran 18 yaş üstü ve serum Na
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objectives: Severe hyponatremia, which has high risk of morbidity and mortality in geriatric patients, is a clinical condition requires immediate treatment. There are several studies on patients with hyponatremia and severe hyponatremia attended to emergency department (ED). However, it is not possible to find any study conducted on geriatric patients with severe hyponatremia attended to ED. The objective of this study is to investigate the prevalence, risk factors, etiology, and treatment regimen of geriatric patients attended to ED with severe hyponatremia and the relationship of these factors with mortality. Materials and Methods: Patients, attended to ED between March 2016-March 2017, older than 18 years of age with plasma Na level