Van belediye mezbahasına getirilen koyun ve keçilerdeki kene enfestasyonlarının dağılımı
Distribution of the tick infestations in sheep and goats brought to the van municipality culvert
  1. Tez No: 510333
  2. Yazar: MEHMET ÇEÇEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SERDAR DEĞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Parazitoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Van Belediye Mezbahasına Getirilen Koyun Ve Keçilerdeki Kene Enfestasyonlarının Dağılımı, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Parazitoloji Anabilim Dalı, Yüksek Lisans Tezi, Van, 2018. Bu çalışma Mayıs 2017 – Ağustos 2017 ayları arasında Van belediye mezbahasına getirilen koyun ve keçilerden kene materyali toplanması ile gerçekleştirilmiştir. Koyun ve keçilerin kuyruk altları, kulak içleri, slerotum ve inguinal bölgeleri muayene edilerek bu bölgelerden ince uçlu pens yardımıyla toplamda 618 kene toplanmıştır. Keneler laboratuvarda temizlenerek stereo mikroskop altında tür teşhisleri yapılmıştır. Sonuç olarak koyun ve keçilerde 8 ayrı kene türüne rastlanmıştır. Bu keneler; Rhipicephalus bursa, Rhipicephalus turanicus, Hyalomma marginatum, Haemaphysalis punctata, Haemaphysalis sulcata, Haemaphysalis parva, Rhipicephalus sanguineus, Dermacentor marginatus türleridir. Rhipicephalus türleri ağırlıklı olarak tespit edilirken, Hyalomma, Dermacentor, Haemaphysalis soylarına ait keneler ise az oranda tespit edilmiştir. İncelenen hayvanlarda enfestasyon oranı %32.5 olarak saptanmıştır. Genel enfestasyon oranları ise koyunlarda %35.8, keçilerde ise %20.25 oranlarında bulunmuştur. Elde edilen bilgiler bölgede yetiştirilen küçükbaş hayvanların kene enfestasyonlarını ortaya koymuştur. Kenelerle etkin bir şekilde mücadele edebilmek için bölgenin iklimsel özellikleri ve kene faunasının bilinmesi önemlidir. Bunların bilindiği durumlarda zamanında yayılacak kene mücadelesi özellikle hayvanlarda öldürücü ve ekonomik öneme sahip bazı paraziter hastalıklarla mücadeleyi kolaylaştırmasının yanında insanlarda da öldürücü kene kaynaklı KKKA gibi viral hastalıkların önlenmesinde de çok önemli faydalar sağlayacağı kuşkusuzdur.
Özet (Çeviri)
Distribution Of The Tick Infestations In Sheep and Goats Brought to the Van Municipality Culvert, Van Yüzüncü Yıl University Institute of Health Sciences, Department Of Parasitology, M.Sc. Thesis, Van, 2018. This study was carried out by collecting tick material from sheep and goats brought to Van municipal slaughterhouse between May 2017 - August 2017. The bottom of the tail of the sheep and the goats, the ear licks, the slerotum and the inguinal regions were examined and a total of 618 ticks were collected from these regions with the help of a fine-tipped pens. The edges were cleaned in the laboratory and the type was diagnosed under a stereo microscope. As a result, 8 different ticks were found in sheep and goats. These are; Rhipicephalus bursa, Rhipicephalus turanicus, Hyalomma marginatum, Haemaphysalis punctata, Haemaphysalis sulcata, Haemaphysalis parva, Rhipicephalus sanguineus, Dermacentor marginatus. While the Rhipicephalus species were predominantly detected, the hyalomma, Dermacentor, Haemaphysalis roots were detected at a low rate. The rate of infestation in the animals examined was 32.5%. General infestation rates were 35.8% in sheep and 20.25% in goats. The information obtained reveals the tick infestations of the small rabbits raised in the region. It is important to know the climatic characteristics of the region and tick fauna in order to be able to effectively combat it. It is obvious that timely spread of mite-fighting in these known situations will facilitate the fighting with some parasitic diseases, especially in animals, which have lethal and economical preven- tion, as well as providing vital benefits in the prevention of viral diseases such as KKKA caused by lethal ticks in humans.