B12 eksikliği olan çocuklarda oksidan ve antioksidan parametrelerin değerlendirilmesi
Evaluation of oxidant and antioxidant parameters in children with B12 deficiency
- Tez No: 510343
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ALİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
B12 Eksikliği Olan Çocuklarda Oksidan Ve Antioksidan Parametrelerin Değerlendirilmesi Vitamin B12 suda eriyen, başlıca mikroorganizmalar tarafından sentezlenen ve çeşitli türevleri bulunan bir vitamindir. İnsan kalın bağırsağında bakteriler tarafından sentez edilebilir ancak emilen miktar çok az ve yetersizdir. Vitamin B12 besinlerden, özellikle hayvansal gıdalardaki kobalaminlerden elde edilir. Diyetle yetersiz alımı vitamin B12 eksikliğinin önemli bir sebebidir. Vitamin B12 eksikliğinin; santral ve periferik sinir sistemi, gastrointestinal sistem, kardiovasküler sistem, kas-iskelet sistemi, hematolojik ve immünolojik sistemler üzerinde olumsuz etkileri olduğu bildirilmiştir. Vitamin B12 eksikliği insidansı toplumdan topluma, değişik yaş guruplarına, sosyoekonomik düzeye ve beslenme alışkanlıklarına göre farklılık gösterir. Yayınlarda çocukluk çağı vitamin B12 eksikliğinde oksidan ve antioksidan denge belirteçlerini değerlendiren çalışma sayısı çok azdır. Bu çalışmada çocuklarda vitamin B12 eksikliğinin oksidan – antioksidan parametreler üzerine etkilerinin değerlendirilmesi amaçlandı. Araştırmaya kliniğimizde Ocak 2016 – Ocak 2017 tarihleri arasında, 12-18 yaş aralığında vitamin B12 eksikliği tanısı almış; vitamin B12 düzeyi 200 pg/ml altında ve homosistein düzeyi 15 µmol/L üstünde olan 40 çocuk ile sağlıklı 40 çocuk olmak üzere toplam 80 çocuk alındı. Kan örneklerinden; malondialdehit, nitrik oksit, nitrik oksit sentaz, ksantin oksidaz, glutatyon peroksidaz, katalaz, total antioksidan kapasite düzeyleri çalışıldı. Çalışmada hasta grup ve kontrol grubu karşılaştırıldığında sosyoekonomik düzey açısından istatistiksel olarak anlamlı fark izlenmedi. Vitamin B12 ile homosistein arasında istatistiksel olarak anlamlı kuvvetli zıt korelasyon saptandı. Hasta grup ve kontrol grubu karşılaştırıldığında total antioksidan kapasite ile antioksidan göstergeler olan; katalaz, glutatyon peroksidaz açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. Hasta grup ve kontrol grubu karşılaştırıldığında oksidatif stres göstergesi olan; malondialdehit, nitrik oksit, ksantin oksidaz, nitrik oksit sentaz açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. Sonuç olarak çalışmamızda çocukluk çağında vitamin B12 eksikliğinin oksidan parametreler ile antioksidan parametreler üzerine etkisi olduğu gösterilememiştir. Olgu sayısı arttırılarak, farklı yaş grupları ve daha düşük vitamin B12 seviyeleri ile tedavi sonrası da değerlendirilerek farklı çalışmalara gereksinim duymaktayız.
Özet (Çeviri)
Assessment of Oxidant and Antioxidant Parameters in Children with B12 Deficiency Vitamin B12 is a water-soluble vitamin, which is synthesized mainly by microorganisms and has various derivatives. Vitamin B12 can be synthesized by bacteria in thehuman large intestine but the amount absorbed is very small and insufficient. Vitamin B12 is derived from foods, especially from cobalamin in food of animal origin. Inadequate intake by diet is an important cause of vitamin B12 deficiency. It has been reported that Vitamin B12 deficiency influances on central and peripheral nervous system, gastrointestinal system, cardiovascular system, musculoskeletal system, hematological and immunological systems negatively. The incidence of vitamin B12 deficiency varies from community collection, to different age groups, socio-economic level, and dietary habits. There are very few studies presented in publications evaluating oxidant and antioxidant balance markers in childhood vitamin B12 deficiency. In this study, it was aimed to evaluate the effects of vitamin B12 deficiency on oxidant - antioxidant parameters in children. A total of 80 children were taken into the research in our clinic between January 2016 and January 2017; 40 children with vitamin B12 levels below 200 pg / mL, homocysteine levels above 15 μmol / L and 40 healthy children. Malondialdehyde, nitric oxide, nitric oxide synthase, xanthine oxidase, glutathione peroxidase, catalase, total antioxidant capacity levels were studied on blood samples. There was no statistically significant difference in socioeconomic level between the patient group and the control group in study. There was a statistically significant strong opposite correlation between vitamin B12 and homocysteine. When the patient group and control group were compared, were not found statistically significant in total antioxidant capacity and antioxidant indicators, i.e. catalase, glutathione peroxidase. When the patient group and control group were compared, were not found statistically significant in oxidative stress indicators, i.e. malondialdehyde, nitric oxide, xanthine oxidase, nitric oxide synthase. In conclusion, our study did not show the effect of vitamin B12 deficiency on oxidant parameters and antioxidant parameters in childhood. We need different studies by increasing the number of cases and evaluating them after treatment with different age groups and lower vitamin B12 levels.