Erişkinlerde kas kuvveti ve kemik mineral yoğunluğu ilişkisi
Muscle strength and bone mineral density relation in adults
- Tez No: 510347
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR MENDEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada, erişkinlerde kas kuvveti ve bazı biyokimyasal parametreler ile kemik mineral yoğunluğu (KMY) ilişkisinin cinsiyete göre nasıl bir değişim gösterdiğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya 18- 25 yaş grubu futbolcu kız ve erkekler ile aynı yaş grubundaki sedanter kız ve erkekler olmak üzere toplam 80 birey katılmıştır. Çalışmaya katılan bireylerin kuvvet (el kavrama, sırt ve bacak kuvveti) ile KMY ve biyokimyasal (glukoz, insülin, kreatinin, kalsiyum, fosfor, Vitamin D, homosistein, Vitamin B12, folat) parametrelerin ölçümü yapılmıştır. Bireylerin kuvvet ve biyokimyasal parametreleri ile KMY 'na ait T ve Z skorları arasındaki ilişkilerin araştırılmasında çok boyutlu ölçeklendirme analizi tekniğinden, kuvvet ve biyokimyasal parametreler ile KMY ilişkisi bakımından grupların karşılaştırılmasında ortalamaların analizi tekniğinden (ANOM) yararlanılmıştır. Lomber vertebra (L1-L4) bölgesi ile femur boynunda KMY tüm gruplarda futbolcuların lehine anlamlı bulunmuştur. Ancak grup ve cinsiyet farkı gözetmeksizin tüm gruplarda ölçülen kuvvet parametreleri ile KMY (T ve Z skorları), çok boyut ölçeklendirme analizine göre T ve Z skorlarının daha ziyade el kavrama kuvveti ile ilişkili olduğu tespit edilmiştir. KMY ile biyokimyasal parametreler arasında bütün gruplarda T ve Z skorları vitamin B12 ve glukoz dışındaki diğer parametreler ile güçlü bir ilişki olduğu bulunmuştur. Sonuç olarak, futbolcularda kuvvet ve biyokimyasal değerlerin futbolcularda daha iyi olduğu ancak lomber ve femur bölgesi KMY'na ait T ve Z skorları kuvvet ve biyokimyasal parametreler arasındaki ilişkinin cinsiyet ve gruplara göre farklılık göstermediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine how muscle strength and some biochemical parameters and bone mineral density (BMD) changes according to sex in adults. A total of 80 individuals including boys and girls in the 18-25 age group and girls and boys in the same age group participated in the study. BMD and biochemical parameters (glucose, insulin, creatinine, calcium, phosphorus, Vitamin D, homocysteine, Vitamin B12, folate) were measured by force (hand grip, back and leg strength) A multidimensional scaling analysis technique was used to investigate the relationship between the individual's strength and biochemical parameters and the T and Z scores of BMD, and an analysis of the mean (ANOM) was used to compare the strength and biochemical parameters with the BMD- related groups. In the Lomber vertebra (L1-L4) region and femur neck BMD was found to be significant in favor of soccer players in all groups. However, it has been found that T and Z scores are more related to hand grip strength than BMD (T and Z scores), multidimensional scaling analysis, and force parameters measured in all groups regardless of group and gender differences. Between BMD and biochemical parameters, T and Z scores in all groups were found to be strongly correlated with vitamin B12 and other parameters other than glucose. As a result, it was determined that the strength and biochemical values of soccer players were better than those of soccer players, but the relationship between T and Z scores, strength and biochemical parameters of lumbar and femur region BMD did not differ according to gender and groups.