Türkiye'de ve Ege'de turizm endüstrisine yönelik eğitimin analizi (İzmir ili örneği)
- Tez No: 51035
 - Danışmanlar: PROF.DR. ÖCAL USTA
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Turizm, Tourism
 - Yıl: 1996
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 95
Özet
özet Çalışmamın amacı, Türkiye'de, turizme yönelik okullardaki eğitimin ve Turizm Endüstrisi içinde faaliyet gösteren otel işletmelerinde çalışan personelin eğitim durumlarım araştırmaktır. Bu amaçla, genel olarak turizm eğitimi ve Türkiye'deki durum ele alınmıştır. Yapılan anket çalışması ile sorunların belirlenmesi ve çözüm önerilerinin üretilmesi hedeflenmiştir. Tezin birinci bölümünde; genel olarak turizm endüstrisi ele alınmış, bu kapsamda turizm endüstrisinin ayırt edici özellikleri ortaya konmuştur. Daha sonra, turizm eğitimi ve turizm eğitiminin gerekliliği konuları üzerinde durulmuştur. Turizm eğitimindeki farklılık konusu incelendikten sonra, dünyada turizm eğitimi üzerinde durulmuştur. Buna ilişkin olarak Amerika Birleşik Devletlerinde, İngiltere'de, Fransa'da ve gelişmekte olan ülkelerde turizm eğitimi konuları irdelenmiştir. Birinci bölümün son kısmında Türkiye'de turizm eğitimi ele alınarak turizm eğitimi toplumsal, genel ve mesleki yönden açıklanmıştır. Tezin ikinci bölümünde; Ege Bölgesi Turizm Endüstrisine ilişkin olarak, turizm endüstrisinde çalışan personelin durumu incelenmiştir. Daha sonra Ege Bölgesi turizm eğitimi veren okullar kapsamında Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Liseleri, Meslek Yüksekokulları ve dört yıllık Yüksekokullar incelenmiştir. Tezin son bölümü olan üçüncü bölümde; uygulamaya yer verilerek, İzmir İli 4 ve 5 yıldızlı oteller araştırma kapsamına alınmıştır. Buna ilişkin olarak otellerin yatak kapasitesi, hizmet kalitesi, mülkiyet yönünden durumu, hedef pazarı oluşturan müşteriler, üretici sayısı, çalışan personelin eğitim durumları, otellerin hizmetiçi programlan açıklanmıştır. Son olarak varılan sonuçlar ve belirlenen öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The objective of this study is to evaluate the education in Tourism schools in Türkiye and the educational status of the personnel in the hotels, which are operational within the Tourism industry. For this purpose, tourism education and the situation in Turkey are investigated in general terms. With the questionnaire, it is intended to identify the problems and propose solutions. First part of the thesis evaluates the overall Tourism industry and identifies the industry's distinet features. Further, tourism education and its necessity are taken in to hand. The differences between the local education and the education in the intenational institutions are studied. Related to this, tourism education in USA, England, France and in developing countries are compared and emphasized. Conclusion of the first part lays out the social and vocational characteristics of the Tourism Education in Türkiye. In the second part of the thesis, the status of the Tourism Industry personnel working in the Aegean Region is evaluated. Again in this part, Anadolu Hotel Management and Tourism Vocational Lyce's, Vocational Higher Education schools and four-year Higher Education Institutions from the Aegean Region are evaluated. In the third and final part, 4 and 5 star hotels in Izmir are studied as the part of Applications. In relation to this, bed capasity, service quality, ownership, target customer groups, management and the education of the personnel in these hotels, together with their on-site training programmes are described. As the conclusion the achieved results and identified proposals are introduced. n