Hemşirelik hizmetlerinde kalite sağlama ve değerlendirme sistemi geliştirme
- Tez No: 51036
- Danışmanlar: PROF.DR. ALPAY ATAOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Nursing, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET İnsanın herşeyin en iyisine layık olduğu düşüncesi ile bunu sağlama yolundaki çabaların günümüzde geldiği nokta pekçok yeni kavram ve anlayışla ifade edilir hale gelmiştir. Son yıllarda gerek bireysel gerekse çalışma hayatını önemli ölçüde değiştiren ve daha iyiye doğru yönlendiren bu kavramlardan biri de her alanda karşımıza çıkan“kalite”dir. Özde insanın var oluşuyla ifade edilen ancak uygulamada önemi 1980'li yıllar sonrasında gelişen“Toplam Kalite”anlayışı ile beraber yönetim uygulamalarında da bazı gelişmeler sözkonusu olmuştur. Bu gelişmelerin, doğrudan insana hizmet sunan sağlık alanındaki yansımalarının neler olduğunu ele almak“önce insan”düşüncesi gereği kaçınılmaz olmuştur. Bu nedenle çalışmada, sağlık hizmeti sunmada vazgeçilmez kriter olan hemşirelerin“Toplam kalite Yönetimi”felsefesi baz alınarak kalite sağlama ve değerlendirmedeki yeterlilikleri ele alınmaya çalışılmıştır. Bu çerçevede konu üç bölüm halinde ele alınmıştır. İlk iki bölümde teorik bilgiler yer almakta olup, üçüncü bölüm yapılan bir uygulamanın sonuçlarını sergilemektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT With thinking, today's the best things are fort the people in the way of achieving this effort many concept and idea are expressed. Last years, there is a concept which changes whether individual or working life in the positive way, this concept which is meted in every field is the quality. The concept of Total Quality firstly is expressed with the existence of human but the importance of application on management starts after 1980 and the ideas on total quality management is developed from this time. This developments are for the human service, whatever reflections are being ever things are for the mankind. Giving health service nurses are the most important people and this peoples are discussed on the total quality management philosophy whether qualitiedness or not about quality appeasement. At this frame, the subject is discussed at three stage. Teoric knowledge's are positioned at the first and second stage at the third stage the outcome of an application is exhibited.