Turizm endüstrisindeki değişim eğilimlerine seyehat acentelerinin entegrasyonu ve Ege bölgesi alan araştırması
Integration of travel agents to the new trends in tourism industry and a field survey in Agean Region
- Tez No: 63657
- Danışmanlar: PROF. DR. SAİME ORAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 250
Özet
ÖZET özellikle 1980'li yıllarda Türkiye'de turizm endüstrisine verilen önem ve buna paralel olarak turizmin ülke ekonomisindeki ağırlığı artmıştır. Hızla yükselen, yakın gelecekte de yükselmeye devam edecek olan yatak kapasitesini pazarlamak ülke turizminin en başta gelen sorunlarından biri olma özelliğini korumaktadır. Bu sorunun çözümünde, doğal olarak seyahat acentalarının rollerini etkin bir biçimde oynamaları kilit noktalardan biridir. Çalışma, turizm endüstrisinde beklenen değişim eğilimleri karşısında, seyahat acentalarının kendilerinden beklenen fonksiyonları eksiksiz olarak yerine getirebilmeleri için ne tür önlemler alınması gerektiğini belirleme amacına yöneliktir. Birinci bölümde turizm endüstrisi kavramı genel olarak incelenmekte ve Türk turizmi ile dünya turizmi temel bazı veriler ışığında karşılaştırılarak, Türk turizminin bugünü ve geleceğine yönelik bilgiler sunulmaktadır. İkinci bölümde, uluslararası turizmde beklenen olası gelişmeler, yapısal değişim eğilimleri ve endüstriyel değişim eğilimleri olmak üzere iki ana grup altında incelenmekte ve bu eğilimlerin turizm talebini hangi yönlerde etkileyebileceği tartışılmaktadır. Türk seyahat acentalarının söz konusu değişim eğilimleri karşısındaki durumunu belirlemek amacı ile, ülkemizde seyahat acentacılığın gelişim süreci ve gelecekte uygulamaları gereken politikaların ortaya konması da bölüm kapsamında ele alınmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümü, ikinci bölümde belirlenmiş olan değişim eğilimleri hakkında Türk seyahat acentalarının görüşleri ve uygulanması önerilen bütünleşme, ihtisaslaşma, elektronik iletişim sistemlerinden etkin bir biçimde yararlanılması politikalarına ilişkin tutumlarının belirlenmesine yönelik, Ege Bölgesi kapsamında bir alan araştırmasını içermektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Particularly, after 1980s in Turkey the importance of tourism industry and its role in economy has increased. To market increasing bed capasity is one of the most important issue of the industry. In order to solve this problem, one of the key points is that the travel agents should play their roles effeciently. This study aims to determine what sort of measures travel agents should take against the possible trends in tourism industry so that they could carry out completely their duties which are expected. In the first chapter, the concept of tourism industry generally is examined and by comparing them under the light of some basic data of Turkish and world tourism, information towards today's and the future of Turkish tourism is presented. In the second chapter, possible expected trends in international tourism are examined under two main groups; structural and industrial variation trends and then how these variations could influence tourism demand is discussed. To determine Turkish travel agents positions among these trends, their growth process and their policies they should follow are also studied. Final chapter contains a field survey in Agean region which examines whether travel agents are informed enough about the variation trends mentioned in the second chapter and what are their attitudes and opinions towards the policies which are proposed.