Futbolculara uygulanan sekiz haftalık core antrenmanın denge ve futbol becerilerine etkileri
The effects of eight week core training applied to footballers effects on balance and football skills
- Tez No: 510361
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR MENDEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada, 8 haftalık core kuvvet antrenman 13-14 yaş arasındaki erkek futbolcuların denge ve futbol becerilerine etkisi araştırılmıştır. Çalışmaya 13-14 yaş arasında Çalışma Grubu (ÇG, n=20), ve Kontrol Grubu (KG, n=20) oluşturulmuştur. ÇG'na 8 hafta boyunca haftada 2 gün 30 dakika, antrenmanlarına ek olarak core antrenmanı uygulanırken, KG'nun sadece antrenmanlarına devamı sağlanmıştır. Gruplara çalışma öncesi ve sonrası; vücut yağ yüzdesi, denge, sürat, çeviklik, dripling ve pas testi testleri yapılmıştır. Verilerin istatistiksel analizlerinde Tekrarlanan Ölçümlü Denemelerde Varyans Analizi Tekniğinden, ÇG ve KG'nun ön ve son testlerin sağ ve sol ayak dengelerinin belirlenmesinde Tukey çoklu karşılaştırma testi uygulanmıştır. Çalışma sonunda, vücut ağırlıkları ve vücut yağ yüzdeleri ÇG lehine anlamlı bulunmuştur. Sürat(30m), çeviklik(zikzak) ve dripling bakımından istatistiksel olarak anlamlılık bulunmazken, pas testi ÇG lehine anlamlı bulunmuştur. Anterior/Posterior, Overal Stabilite ve Medial Lateral denge, (ön ve son test) x (sağ ve sol ayak) (P=0.039; P=0.002; P=0.034) ÇG ve KG x sağ-sol ayak (P=0.000; P=0.001; P=0.002) interaksiyon etkileri anlamlı bulunmuştur. Anterior/Posterior sağ ve sol ayak dengeleri bakımından gruplar arasında anlamlı fark bulunmamıştır. Overal Stabilite bakımından sağ ayak dengesinin ÇG'unda daha iyi olduğu, sol ayak dengeleri bakımından gruplar arasında anlamlı farklılık bulunmamıştır. Medial Lateral denge bakımından ise ÇG'nun hem sağ ayak hem de sol ayak dengelerinin KG'na göre daha iyi olduğu bulunmuştur. Sonuç olarak core kuvvet antrenmanları sonucunda sürat ve çeviklik performans değerleri ile dripling becerisinde anlamlı değişikliğin olmadığı, ancak pas becerisiyle denge performansında anlamlı bir değişimin olduğu tespit edildi. Konu ile ilgili olarak farklı denek gruplarında yapılabilecek daha geniş tabanlı çalışmaların yapılmasının uygun olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, effect of 8 weeks core strength training on balance and soccer skills of male soccer players who were in 13-14 age group was investigated. For the study, players in 13-14 age group were included: Experimental Group (EG, n=20) and Control Group (CG, n=20). While EG was involved in core training program 2 days per week for 30 minutes during 8 weeks in addition to the soccer training program, CG just went on the regular training. Before and after training, body fat percentage, balance, speed, agility, dribbling and passing tests were applied to the groups. Variance analysis technique was used for repeated measures and Tukey multiple comparison test was used for determining balance of right and left foot with pre and post tests of EG and CG. At the end of the study, body fat percentages and body weights were significant in favor of EG. In terms of speed (30m), agility (zigzag) and dribbling, a statically significance couldn't be found; however, passing test was significant in favor of EG. Anterior/Posterior, Overall Stability ve Medial Lateral balance, (pre and post test) x (right and left foot) (P=0.039; P=0.002; P=0.034) EG and CG x right-left foot (P=0.000; P=0.001; P=0.002) interaction effects were significant. In terms of Anterior/Posterior right and left foot balance, a significant difference couldn't be found between the groups. In terms of Overall Stability, right foot balance of EG was better, but in terms of left foot balance, there was no significant difference between the groups. Also, in terms of Medial Lateral balance, it was found that both right and left feet balance of EG was better than CG. As a result, at the end of core strength training, it was determined that there was no significant change for performance rates of speed – agility and dribbling skill, however, there was a significant change for passing skill and balance performance. It is considered that larger scale studies should be done with different experimental groups about this issue.