Temporomandibular eklem problemlerine ek servikal miyofasyal problemi olan kişilerde farklı tip fizyoterapi yaklaşımlarının etkinliği
The effectiveness of different types of physiotherapy approaches in people with temporamandibuler joint problems with additional cervical myofascial problems
  1. Tez No: 510362
  2. Yazar: ABDURRAHMAN TANHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSEL YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Amaç: Bu çalışmada temporamandibuler eklem (TME) problemlerine ek servikal miyofasyal ağrılı olgularda farklı tip fizyoterapi yaklaşımlarının etkinliğinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: 18-30 yaş aralığında, diş hekimi tarafından TME disfonksiyonu tanısı konulmuş, servikal miyofasyal ağrısı olan, 59 hasta randomize olarak egzersiz (G1) (n=20) lazer ve egzersiz (G2) (n=17) ve Tetik nokta tedavisi (TNT) ve egzersiz (G3) (n=22) gruplarına ayrıldı. Bütün katılımcılar 4 hafta toplam 12 seans tedavi aldı. Çalışmaya alınacak olguların ağrı, basınç ağrı eşiği, TME hareket açıklığı, baş öne duruş pozisyonu, psikolojik durum, TME problemlerinin skorlanması ve yaşam kalitesi sırasıyla; Vizüel Analog Skala (VAS), Algometre, Mezura, Universal Gonyometre, Beck Depresyon ölçeği, Kraniyomandibular İndeks ve Kısa Form 36 (SF-36) ile tedavi öncesi ve tedavi bitiminde değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to investigate the efficacy of different types of physiotherapy approaches in cases with cervical myofascial painful tmj problems. Methods: 59 persons with TMJ dysfunction diagnosed by the dentist and with cervical myofascial pain, aged 18-30 years will be randomly allocated 3 groups. The first group (G1) (n = 20) exercise, the second group (G2) (n = 17) laser + exercise and the last group (G3) (n = 22) trigger point therapy + exercise treatment program will be applied. The cases will be treated by the physiotherapist in the clinic for 4 weeks (12 sessions). Pain, pain pressure threshold, temporamandibuler joint (TMJ) mobility, forward head posture, psychological status and tmj symptoms scoring, quality of life were evaluated. Evaluations will be repeated before treatment and at the end of treatment.